Nasze POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne Artykuły Forum dyskusyjne Galerie Ogłoszenia 
Baza noclegowa   Baza gastronomiczna   Dyżury aptek   Rozkład jazdy autobusów   Plan miasta
Strona g籀wna

Archiwum
Pisane w Bieszczadach
Szukaj w serwisie:
Redakcja

Kontakt

    Gazeta / moduy
    Serwis internetowy

    Baza noclegowa

Artyku造 » ~ Archiwum » [Nr 2/78] Ekomuzeum w Bandrowie
W dniu 26 stycznia 2009 roku w Bandrowie Narodowym odbyo si spotkanie informacyjno-szkoleniowe w sprawie tworzonego w tej wsi ekomuzeum. Miejscem spotkania byo Gospodarstwo Turystyczne „Lene Echo”, kt籀rego wacicielka pani Lucyna Zawadzka jest koordynatorem projektu ekomuzeum w Bandrowie.


Spotkanie prowadzi pan Bogusaw Pyzocha – dyrektor Fundacji Bieszczadzkiej Partnerstwo dla rodowiska. Celem wspomnianej fundacji jest integracja oraz wspieranie wszystkich dziaa organizacji pozarzdowych, instytucji samorzdowych i lokalnych przedsibiorc籀w na rzecz zr籀wnowa髒onego rozwoju Bieszczad籀w, jest ona r籀wnoczenie koordynatorem programu Ekomuzea Bieszczadzkie.





W celu realizacji tego programu, fundacja chce pom籀c zabezpieczy i wyeksponowa cenne obiekty architektoniczne i przyrodnicze oraz indywidualne zbiory lokalnych hobbyst籀w i wanie przy ich wykorzystaniu stworzy sie lokalnych ekomuze籀w. Czym s ekomuzea? Jest to swoistego rodzaju koncepcja prezentacji lokalnego dorobku kulturowego, najczciej realizowana poprzez zesp籀 rozproszonych w terenie obiekt籀w tworzcych 髒yw kolekcj obrazujc wartoci przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkac籀w. Najwa髒niejszym jest aby idea tworzenia ekomuzeum miaa silne zabarwienie emocjonalne i bya realizowana na podstawie koncepcji lokalnej spoecznoci. Program Ekomuzea Bieszczadzkie jest realizowany od piciu lat w kilku miejscowociach bieszczadzkich. Najwa髒nejsze ekomuzea istniejce w naszej okolicy to: „Trzy Kultury” w Lutowiskach, „Hoe” w D驕winiaczu Dolnym oraz „W krainie Bobr籀w” w Orelcu. Teraz kolej na podustrzycki Bandr籀w Narodowy, wie o aktywnoci trudnej do przecenienia. Podczas omawianego spotkania przedstawiona zostaa idea ekomuzeum oraz cele programu Ekomuzea Bieszczadzkie. Zaprezentowano r籀wnie髒 efekty prac inwentaryzacyjnych przeprowadzonych przez ekspert籀w na obszarze planowanego ekomuzeum. Poza atrakcjami duchowymi organizatorzy spotkania zadbali r籀wnie髒 o bardziej przyziemne potrzeby jego uczestnik籀w. Wspaniae wypieki, doskonay swojski chleb smarowany domowym smalcem, rewelacyjne pierogi to tylko niekt籀re z przedstawionych atrakcji kulinarnych. Nie mo髒na nie wspomnie o miodach pitnych produkowanych przez przez bandrowskiego pszczelarza pana Zbigniewa Grel. Doskonay efekt kocowy spotkania w Bandrowie mo髒liwy by dziki pani Lucynie Zawadzkiej, kt籀ra penia rol dobrego ducha caego przedsiwzicia. Sdz po przebiegu spotkania i znajc aktywno mieszkac籀w Bandrowa, mo髒na by pewnym, 髒e idea utworzenia w tej wsi ekomuzeum, zostanie szybko zrealizowana.

Marek Prorok

[Nr 2/78] Ekomuzeum w Bandrowie

» [Nr 2/78] Ekomuzeum w Bandrowie
[(Kolonia Kazimierz籀wka_ 1943*) Lucyna Wiesawa Zawadzka (acik/ Glinka) z domu Hunek (+2009_ Brzoz籀w)]
Dodano 23 Lutego 2018 przez ~Janusz

» [Nr 2/78] Ekomuzeum w Bandrowie
Dzieci nie miaa.
Dodano 25 Lutego 2018 przez ~Janusz



Imi
E-mail
Temat
Tre嗆
Przepisz kod:

 

© 2003-2012 Nasze Po這niny - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne

Wykonanie i administracja strony: JWK WebStudio