:: [Nr 2/78] Ekomuzeum w Bandrowie
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2009-02-27 12:42:22)

W dniu 26 stycznia 2009 roku w Bandrowie Narodowym odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie informacyjno-szkoleniowe w sprawie tworzonego w tej wsi ekomuzeum. Miejscem spotkania byÅ‚o Gospodarstwo Turystyczne „LeÅ›ne Echo”, którego wÅ‚aÅ›cicielka pani Lucyna Zawadzka jest koordynatorem projektu ekomuzeum w Bandrowie.


Spotkanie prowadziÅ‚ pan BogusÅ‚aw Pyzocha – dyrektor Fundacji Bieszczadzkiej Partnerstwo dla Åšrodowiska. Celem wspomnianej fundacji jest integracja oraz wspieranie wszystkich dziaÅ‚aÅ„ organizacji pozarzÄ…dowych, instytucji samorzÄ…dowych i lokalnych przedsiÄ™biorców na rzecz zrównoważonego rozwoju Bieszczadów, jest ona równoczeÅ›nie koordynatorem programu Ekomuzea Bieszczadzkie.





W celu realizacji tego programu, fundacja chce pomóc zabezpieczyć i wyeksponować cenne obiekty architektoniczne i przyrodnicze oraz indywidualne zbiory lokalnych hobbystów i wÅ‚aÅ›nie przy ich wykorzystaniu stworzyć sieć lokalnych ekomuzeów. Czym sÄ… ekomuzea? Jest to swoistego rodzaju koncepcja prezentacji lokalnego dorobku kulturowego, najczęściej realizowana poprzez zespół rozproszonych w terenie obiektów tworzÄ…cych żywÄ… kolekcjÄ™ obrazujÄ…cÄ… wartoÅ›ci przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkaÅ„ców. Najważniejszym jest aby idea tworzenia ekomuzeum miaÅ‚a silne zabarwienie emocjonalne i byÅ‚a realizowana na podstawie koncepcji lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci. Program Ekomuzea Bieszczadzkie jest realizowany od piÄ™ciu lat w kilku miejscowoÅ›ciach bieszczadzkich. Najważnejsze ekomuzea istniejÄ…ce w naszej okolicy to: „Trzy Kultury” w Lutowiskach, „HoÅ‚e” w Dźwiniaczu Dolnym oraz „W krainie Bobrów” w Orelcu. Teraz kolej na podustrzycki Bandrów Narodowy, wieÅ› o aktywnoÅ›ci trudnej do przecenienia. Podczas omawianego spotkania przedstawiona zostaÅ‚a idea ekomuzeum oraz cele programu Ekomuzea Bieszczadzkie. Zaprezentowano również efekty prac inwentaryzacyjnych przeprowadzonych przez ekspertów na obszarze planowanego ekomuzeum. Poza atrakcjami duchowymi organizatorzy spotkania zadbali również o bardziej przyziemne potrzeby jego uczestników. WspaniaÅ‚e wypieki, doskonaÅ‚y swojski chleb smarowany domowym smalcem, rewelacyjne pierogi to tylko niektóre z przedstawionych atrakcji kulinarnych. Nie można nie wspomnieć o miodach pitnych produkowanych przez przez bandrowskiego pszczelarza pana Zbigniewa GrelÄ™. DoskonaÅ‚y efekt koÅ„cowy spotkania w Bandrowie możliwy byÅ‚ dziÄ™ki pani Lucynie Zawadzkiej, która peÅ‚niÅ‚a rolÄ™ dobrego ducha caÅ‚ego przedsiÄ™wziÄ™cia. SÄ…dzÄ… po przebiegu spotkania i znajÄ…c aktywność mieszkaÅ„ców Bandrowa, można być pewnym, że idea utworzenia w tej wsi ekomuzeum, zostanie szybko zrealizowana.

Marek Prorok


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=528