Nasze POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne Artykuły Forum dyskusyjne Galerie Ogłoszenia 
Baza noclegowa   Baza gastronomiczna   Dyżury aptek   Rozkład jazdy autobusów   Plan miasta
Strona g籀wna

Archiwum
Pisane w Bieszczadach
Szukaj w serwisie:
Redakcja

Kontakt

    Gazeta / moduy
    Serwis internetowy

    Baza noclegowa

Artyku造 » ~ Archiwum » [Nr 2/42] Moje miasto
Jak wygldaj Ustrzyki Dolne ka髒dy widzi. Jedni s w nich rozkochani, inni nienawidz ich do b籀lu i jakby mieli jakkolwiek mo髒liwo to by std pewnie wyjechali. S i tacy, kt籀rzy na nic nie zwracaj uwagi i jest im z tym dobrze. Jednak miastu, kt籀re uzurpuje sobie miano stolicy Bieszczad籀w obojtne to by nie powinno.

Niestety im czciej i du髒ej chodz po jego ulicach, tym bardziej utwierdzam si w przekonaniu, 髒e miejscowe wadze nie maj 髒adnej wizji jak miasto to powinno wyglda. Wszystko robi si tu chaotycznie, bez dalekosi髒nych plan籀w i caociowej wizji architektonicznej. Choby gona ju髒, pokazana i opisana w regionalnych mediach przebudowa rynku, te髒 nie jest tak do koca , jak si to stara nam wm籀wi przez wszystkich zrozumiaa i akceptowana. Jak twierdz architekci i to nie miejscowi- 髒eby bya jasno- poudniowa nowa pierzeja rynku ma si tak do pozostaej starej zabudowy jak pi do nosa. Powiedziano mi wprost. Albo projekt robi mao dowiadczony architekt i zadanie przekroczyo jego percepcyjne mo髒liwoci. Albo robiono to pod ktem zam籀wienia minimalizujc przy tym koszty do maksimum. Bez wzgldu na to czy miejsce miao jedno, czy te髒 drugie, centrum miasta staje si coraz bardziej nijakie. A przecie髒 wydawa by si mogo, 髒e chodzio o co wrcz odwrotnego.
P籀nocna cz rynku to w tej chwili w wikszoci wasno prywatna. Ona w zao髒eniach miaa wyglda inaczej. Planowano podwy髒szenie przynajmniej o jedno pitro istniejcych budynk籀w i ujednolicenie konstrukcji dach籀w. Niestety jak to ju髒 w Ustrzykach bywa nic z tego nie wyszo. Nie wiem czy nie warto by zajrze do um籀w sprzeda髒y tych obiekt籀w. By mo髒e z nich co wynika i kryje si tam sedno caej sprawy.
Jest jednak budynek, kt籀ry szczeg籀lnie mnie zainteresowa. G籀rujcy nad wszystkimi. Wasno miasta. I tak jak prywatnym wacicielom nie mo髒na nic zarzuci , bo w miar dbaj o swoje obiekty tak wewntrz jak i na zewntrz. To w wypadku tego komunalnego mo髒na bez przesady powiedzie, 髒e waciciel poo髒y na tym obiekcie przysowiow lag. Budynek nie wyglda najlepiej na zewntrz, ale to nic w por籀wnaniu z tym co mo髒na zasta tam w rodku. Od szczur籀w biegajcych po caym budynku, po grzyb na cianach i sufitach, powypaczane drzwi i okna, brak ogrzewania, brak toalet i sypice si tynki. Kr籀tko m籀wic br籀d, smr籀d i ub籀stwo. I pewnie nikogo by to nie obchodzio, gdyby nie to, 髒e w budynku tym usadowiono trzy wa髒ne spoecznie organizacje. Polski Czerwony Krzy髒, Zwizek Inwalid籀w Wojennych oraz Zwizek Kombatant籀w. M籀wic kr籀tko, przychodz tam ludzie potrzebujcy przede wszystkim pomocy, starzy, schorowani, kt籀rzy w swoim 髒yciu przeszli niejednokrotnie tyle, 髒e nam pokoleniu ju髒 powojennemu nie mieci si to w gowie. W takich to warunkach zaatwiane s 髒yciowe i bytowe sprawy tych ludzi.
Kiedy byem w pomieszczeniu Zwizku Inwalid籀w Wojennych, na drugi dzie rano po mro驕nej nocy, gdzie supek rtci spad prawie do minus trzydziestu stopni to w pomieszczeniu panowaa temperatura prawie minus omiu stopni. Zamarza woda w czajniku, odpywie umywalki, pisuarze. Dw籀ch pracujcych tam- dodajmy spoecznie- ludzi, obsugiwao zmarznitych petent籀w w kurtkach, czapkach i rkawiczkach. Samo pomieszczenie- bo nie mo髒na tego nazwa biurem- urga wszelkim dopuszczalnym normom. Wiszce paty farby na suficie, odrapane ciany. Trzy zdezelowane, stare biurka pamitajce chyba jeszcze staruszk Austrie. Kilka starych krzese i szaf. Przygnbiajcy widok, po prostu nora. Jak mi powiedzieli pracujcy tam J籀zef Zaborniak i Zbigniew Piotrowicz jest szansa, 髒e na wiosn pomieszczenie zostanie odnowione. Czyli, jak mo髒na si domyli, odmalowane. W dalszym cigu nie bdzie ogrzewania. Tak wic w kacie bdzie dalej sta odgrodzony przepierzeniem pisuar, w drugim gazowy piec, a starzy ludzie bd si wspina do g籀ry po stromych drewnianych schodach.
Zastanawiajce jest to, dlaczego waciciel nie chce zainwestowa w ten obiekt, stojcy przecie髒 w samym centrum miasta. Na dodatek wewntrz jest caa masa du髒ych pomieszcze biurowych, kt籀re mo髒na by wydzier髒awi i nie驕le na tym zarobi.
I jeszcze jeden aspekt tej sprawy. jak sigam pamiciom, ustrzyccy dziaacze Solidarnoci zawsze potrafili piknie m籀wi o etosie tego zwizku. W poprzedniej kadencji samorzdowej opcja ta praktycznie rzdzia miastem. Dziwi mnie to, 髒e do tej pory nie pomyleli by w jaki spos籀b zwr籀ci uwag na ten budynek. To przecie髒 z jego balkonu Lech Wasa przemawia do zebranych tu rolnik籀w i mieszkac籀w miasta. Tu miecia si siedziba MKZ Solidarno. Tu strajkowali rolnicy i wymusili na 籀wczesnym rzdzie podpisanie porozumie zwanych po dzi dzie „Ustrzycko- Rzeszowskimi”, dziki czemu caa Polska dowiedziaa si gdzie le髒 Ustrzyki. Inne miasta w Polsce tego typu wydarzenia z najnowszej historii Polski wykorzystuj do maksimum. Nie wiem , czy nie warto by si pokusi o ufundowanie i wmurowanie na tym budynku tablicy informacyjnej przypominajcej wydarzenia tamtego okresu. By mo髒e uwidocznienie tego faktu w informatorach m籀wicych o miecie i gminie bdzie jakim tam przyczynkiem do tego , 髒e turysta jadcy w Bieszczady tutaj si na chwile zatrzyma. W przeciwnym razie jedyn miejska atrakcj pozostanie przygraniczny handel alkoholem i papierosami i pies z kulaw nog nawet tutaj nie zajrzy.

Andrzej Kotowicz

[Nr 2/42] Moje miasto



Imi
E-mail
Temat
Tre嗆
Przepisz kod:

 

© 2003-2012 Nasze Po這niny - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne

Wykonanie i administracja strony: JWK WebStudio