Nasze POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne Artykuły Forum dyskusyjne Galerie Ogłoszenia 
Baza noclegowa   Baza gastronomiczna   Dyżury aptek   Rozkład jazdy autobusów   Plan miasta
Strona g籀wna

Archiwum
Pisane w Bieszczadach
Szukaj w serwisie:
Redakcja

Kontakt

    Gazeta / moduy
    Serwis internetowy

    Baza noclegowa

Artyku造 » ~ Archiwum » [Nr 4/64] Leska kardiologia
Bardzo czsto rodki masowego przekazu informuj nas o kopotach wystpujcych w dziaalnoci su髒by zdrowia. Przy okazji dowiadujemy si te髒, 髒e g籀wn przyczyna zgon籀w rodak籀w s od wielu lat choroby ukadu kr髒enia czyli potocznie m籀wic najczciej umieramy „na serce”. Liczba tych zgon籀w w skali roku wynosi okoo 170 tysicy tj. tyle ile mieszkac籀w liczy Rzesz籀w. Na drugim miejscu plasuj si zgony powodowane chorobami nowotworowymi. Podobna sytuacja istnieje w Lesku, co obrazuje poni髒sze zestawienie.

Przyczyny zgon籀w w szpitalu powiatowym SP ZOZ Lesko



Jak z powy髒szego wynika, najwicej zgon籀w powodowane jest chorobami serca.

Zastanawiam si jak to jest, 髒e od du髒szego czasu mimo du髒ego postpu w rozwoju kardiologii i kardiochirurgii a tak髒e edukacji spoeczestwa w zakresie prowadzenia zdrowego trybu 髒ycia oraz rozwoju farmakologii, nie udao si dotychczas widocznie ograniczy iloci zgon籀w spowodowanych chorobami serca. Wg Rocznika Statystycznego z 2006 r. na koniec 2005 r. w kraju byo 781 szpitali oraz tylko 1247 kardiolog籀w.
Jak na 38 milionowy nar籀d, kt籀rego g籀wn przyczyn wymierania s choroby serca to liczba tej elitarnej grupy lekarzy jest stanowczo za maa. Je髒eli dodamy do tego, 髒e lekarze ci skoncentrowani s g籀wnie w du髒ych orodkach miejskich a sporo szpitali powiatowych poo髒onych na tzw. prowincji nie posiada nie tylko oddzia籀w kardiologicznych ale nawet kardiolog籀w, to ewidentnie wida, 髒e opieka kardiologiczna spoeczestwa jest nier籀wnomierna i wymaga reformy w kierunku poprawy tego stanu.
Uwa髒am, 髒e w ka髒dym szpitalu powiatowym powinien istnie oddzia kardiologiczny, w kt籀rym ordynator i jego zastpca powinni by kardiologami. Aby nie by goosownym informuj, 髒e szpitale powiatowe w Brzozowie, Lesku i Ustrzykach Dolnych nie maj nie tylko oddzia籀w kardiologicznych ale nie ma tam te髒 kardiolog籀w. Je髒eli dodamy, 髒e w tych trzech powiatach zamieszkuje okoo 120 ty. ludzi i okoo 100 ty. turyst籀w przyje髒d髒a w Bieszczady, to mamy peny obraz istniejcej obecnie sabej „opieki kardiologicznej” jaka istnieje na gbokiej prowincji.
Wychodzc naprzeciw potrzebom spoeczestwa w zakresie diagnozowania i leczenia chor籀b ukadu kr髒enia lescy lekarze oraz dyrekcja SP ZOZ, przy wsparciu Starostwa Powiatowego skompletowali sprzt potrzebny do wyposa髒enia sali intensywnego nadzoru kardiologicznego. Du髒o stara w uruchomieniu tej sali wo髒y doktor Krzysztof Kapaka. Obecnie w sali s cztery 籀髒ka sterowane elektrycznie. Ka髒de 籀髒ko posiada kardiomonitor oraz pompk infuzyjn do podawania lek籀w. Ponadto jest tu defibrylator oraz w razie potrzeby respirator. W sali intensywnego nadzoru kardiologicznego jest stay nadz籀r pielgniarski. W razie potrzeby w ka髒dej chwili siostra mo髒e wezwa telefonicznie dy髒urnego lekarza. Ponadto szpital posiada aparaty Holtera do caodobowego monitorowania pracy serca i cinienia ttniczego oraz aparatur do wykonywania wysikowego testu EKG, a tak髒e aparaty do przewietlenia serca i wykonania echokardiografii. Dobrze wyposa髒ona pracownia analityczna wiadczy w razie potrzeby usugi na rzecz sercowc籀w.
Istnieje te髒 tutaj poradnia kardiologiczna gdzie zarejestrowanych jest ok. 2500 pacjent籀w, kt籀rym udzielane s porady, i to nie tylko mieszkacom powiatu leskiego lecz tak髒e powiatu sanockiego i bieszczadzkiego. Jak z powy髒szego wynika oddzia wewntrzny leskiego szpitala jest faktycznie oddziaem internistyczno – kardiologicznym. Oddzia ten wsp籀pracuje z hemodynamik przemysk i kardiologi oraz kardiochirurgi rzeszowsk w zakresie inwazyjnego badania ukadu kr髒enia, koronarografii ratunkowej i angiografii a tak髒e kardiochirurgii gdy zaistnieje taka potrzeba.
W leskim szpitalu na oddziale internistycznym pracuj znakomici internici, kt籀rzy specjalizuj si r籀wnie髒, bo taka jest potrzeba, w chorobach serca, z kt籀rych ka髒dy mo髒e przystpi do szkolenia kardiologicznego. Dokonaa ju髒 tego internistka doktor Dergowska, kt籀ra w bie髒cym roku uzyska stopie kardiologa, niestety zasili ona szereg kardiolog籀w szpitala wojew籀dzkiego nr 2 w Rzeszowie. Uzyskanie specjalizacji z kardiologii nie jest atwe, wymaga sporo wysiku intelektualnego oraz finansowego. Jest to jednak inwestycja „w siebie”, kt籀ra zawsze si opaca. Stopie kardiologa nobilituje lekarza umo髒liwiajc mu awans zawodowy np. na stanowisko ordynatora kardiologii. Mam nadziej, 髒e kolejny leski lekarz nie p籀jdzie w lady doktor Dergowskiej lecz po zdobyciu specjalizacji kardiologa zostanie na miejscu i w ten spos籀b zaistniej warunki do otwarcia w leskim szpitalu jak髒e potrzebnego w Bieszczadach oddziau kardiologicznego.


Jan Lewicki

[Nr 4/64] Leska kardiologia

» [Nr 4/64] Leska kardiologia
W brzozowie w tym czasie by ju髒 kardiolog
Dodano 16 Maja 2014 przez ~Jasiek



Imi
E-mail
Temat
Tre嗆
Przepisz kod:

 

© 2003-2012 Nasze Po這niny - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne

Wykonanie i administracja strony: JWK WebStudio