:: [Nr 4/64] Leska kardiologia
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2008-05-14 10:25:59)

Bardzo czÄ™sto Å›rodki masowego przekazu informujÄ… nas o kÅ‚opotach wystÄ™pujÄ…cych w dziaÅ‚alnoÅ›ci sÅ‚użby zdrowia. Przy okazji dowiadujemy siÄ™ też, że głównÄ… przyczyna zgonów rodaków sÄ… od wielu lat choroby ukÅ‚adu krążenia czyli potocznie mówiÄ…c najczęściej umieramy „na serce”. Liczba tych zgonów w skali roku wynosi okoÅ‚o 170 tysiÄ™cy tj. tyle ile mieszkaÅ„ców liczy Rzeszów. Na drugim miejscu plasujÄ… siÄ™ zgony powodowane chorobami nowotworowymi. Podobna sytuacja istnieje w Lesku, co obrazuje poniższe zestawienie.

Przyczyny zgonów w szpitalu powiatowym SP ZOZ Lesko



Jak z powyższego wynika, najwięcej zgonów powodowane jest chorobami serca.

Zastanawiam się jak to jest, że od dłuższego czasu mimo dużego postępu w rozwoju kardiologii i kardiochirurgii a także edukacji społeczeństwa w zakresie prowadzenia zdrowego trybu życia oraz rozwoju farmakologii, nie udało się dotychczas widocznie ograniczyć ilości zgonów spowodowanych chorobami serca. Wg Rocznika Statystycznego z 2006 r. na koniec 2005 r. w kraju było 781 szpitali oraz tylko 1247 kardiologów.
Jak na 38 milionowy naród, którego główną przyczyną wymierania są choroby serca to liczba tej elitarnej grupy lekarzy jest stanowczo za mała. Jeżeli dodamy do tego, że lekarze ci skoncentrowani są głównie w dużych ośrodkach miejskich a sporo szpitali powiatowych położonych na tzw. prowincji nie posiada nie tylko oddziałów kardiologicznych ale nawet kardiologów, to ewidentnie widać, że opieka kardiologiczna społeczeństwa jest nierównomierna i wymaga reformy w kierunku poprawy tego stanu.
Uważam, że w każdym szpitalu powiatowym powinien istnieć oddziaÅ‚ kardiologiczny, w którym ordynator i jego zastÄ™pca powinni być kardiologami. Aby nie być goÅ‚osÅ‚ownym informujÄ™, że szpitale powiatowe w Brzozowie, Lesku i Ustrzykach Dolnych nie majÄ… nie tylko oddziałów kardiologicznych ale nie ma tam też kardiologów. Jeżeli dodamy, że w tych trzech powiatach zamieszkuje okoÅ‚o 120 tyÅ›. ludzi i okoÅ‚o 100 tyÅ›. turystów przyjeżdża w Bieszczady, to mamy peÅ‚ny obraz istniejÄ…cej obecnie sÅ‚abej „opieki kardiologicznej” jaka istnieje na gÅ‚Ä™bokiej prowincji.
Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa w zakresie diagnozowania i leczenia chorób układu krążenia lescy lekarze oraz dyrekcja SP ZOZ, przy wsparciu Starostwa Powiatowego skompletowali sprzęt potrzebny do wyposażenia sali intensywnego nadzoru kardiologicznego. Dużo starań w uruchomieniu tej sali włożył doktor Krzysztof Kapałka. Obecnie w sali są cztery łóżka sterowane elektrycznie. Każde łóżko posiada kardiomonitor oraz pompkę infuzyjną do podawania leków. Ponadto jest tu defibrylator oraz w razie potrzeby respirator. W sali intensywnego nadzoru kardiologicznego jest stały nadzór pielęgniarski. W razie potrzeby w każdej chwili siostra może wezwać telefonicznie dyżurnego lekarza. Ponadto szpital posiada aparaty Holtera do całodobowego monitorowania pracy serca i ciśnienia tętniczego oraz aparaturę do wykonywania wysiłkowego testu EKG, a także aparaty do prześwietlenia serca i wykonania echokardiografii. Dobrze wyposażona pracownia analityczna świadczy w razie potrzeby usługi na rzecz sercowców.
Istnieje też tutaj poradnia kardiologiczna gdzie zarejestrowanych jest ok. 2500 pacjentów, którym udzielane sÄ… porady, i to nie tylko mieszkaÅ„com powiatu leskiego lecz także powiatu sanockiego i bieszczadzkiego. Jak z powyższego wynika oddziaÅ‚ wewnÄ™trzny leskiego szpitala jest faktycznie oddziaÅ‚em internistyczno – kardiologicznym. OddziaÅ‚ ten współpracuje z hemodynamikÄ… przemyskÄ… i kardiologiÄ… oraz kardiochirurgiÄ… rzeszowskÄ… w zakresie inwazyjnego badania ukÅ‚adu krążenia, koronarografii ratunkowej i angiografii a także kardiochirurgii gdy zaistnieje taka potrzeba.
W leskim szpitalu na oddziale internistycznym pracujÄ… znakomici interniÅ›ci, którzy specjalizujÄ… siÄ™ również, bo taka jest potrzeba, w chorobach serca, z których każdy może przystÄ…pić do szkolenia kardiologicznego. DokonaÅ‚a już tego internistka doktor DerÄ™gowska, która w bieżącym roku uzyska stopieÅ„ kardiologa, niestety zasili ona szereg kardiologów szpitala wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Uzyskanie specjalizacji z kardiologii nie jest Å‚atwe, wymaga sporo wysiÅ‚ku intelektualnego oraz finansowego. Jest to jednak inwestycja „w siebie”, która zawsze siÄ™ opÅ‚aca. StopieÅ„ kardiologa nobilituje lekarza umożliwiajÄ…c mu awans zawodowy np. na stanowisko ordynatora kardiologii. Mam nadziejÄ™, że kolejny leski lekarz nie pójdzie w Å›lady doktor DerÄ™gowskiej lecz po zdobyciu specjalizacji kardiologa zostanie na miejscu i w ten sposób zaistniejÄ… warunki do otwarcia w leskim szpitalu jakże potrzebnego w Bieszczadach oddziaÅ‚u kardiologicznego.


Jan Lewicki



adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=252