Nasze POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne Artykuły Forum dyskusyjne Galerie Ogłoszenia 
Baza noclegowa   Baza gastronomiczna   Dyżury aptek   Rozkład jazdy autobusów   Plan miasta
Strona g籀wna

Archiwum
Pisane w Bieszczadach
Szukaj w serwisie:
Redakcja

Kontakt

    Gazeta / moduy
    Serwis internetowy

    Baza noclegowa
Baza noclegowa

Artyku造 » ~ Archiwum » [Nr 8/58] "Teraz mamy lepsze warunki dla pacjent籀w!"
Koniec z ciasnot i kolejkami w leskiej izbie przyj. W miejscowym szpitalu oddano do u髒ytku oddzia ratunkowy i nowoczesn pracowni radiologiczn. Te inwestycje znacznie podnosz standard obsugi pacjent籀w i wpisuj lesk plac籀wk w system ratownictwa medycznego na Podkarpaciu.

Ostatnia cz symbolicznej wstgi nale髒aa do personelu oddziau.


Leskie pogotowie ma w swoim zasigu ponad trzydzieci tysicy os籀b. W sezonie turystycznym ta liczba wzrasta nawet trzykrotnie. Coraz wicej ludzi uprawia sporty ekstremalne, ronie wic urazowo. Kontuzje podczas rowerowych wycieczek i spacer籀w po g籀rach, czy zamania koczyn u narciarzy, s bardzo czste. Zdaniem dyrekcji plac籀wki to wszystko sprawia, 髒e taki oddzia by w Lesku niezbdny. - Ta inwestycja jest dla nas bardzo wa髒na, bo izba, kt籀ra funkcjonowaa do tej pory praktycznie nie speniaa 髒adnych warunk籀w – m籀wi dyrektor Alicja Szczepaska. Potwierdza to szef miejscowego pogotowia. - W izbie byo bardzo ciasno. Czsto zdarzao si tak, 髒e przewo髒eni tutaj pacjenci czy z wypadk籀w samochodowych, czy nawet lotniczych musieli czeka na korytarzu – wspomina lekarz Jerzy Bentkowski.



Teraz to si zmieni. Opr籀cz samego oddziau ratunkowego, w nowych pomieszczeniach przewidziano trzy stanowiska intensywnej terapii. Jest rampa dla karetek, a w przyszoci ma tu by tomograf komputerowy. Zyskaa r籀wnie髒 pracownia radiologiczna. Za 650 tysicy zotych zakupiono nowy aparat rentgenowski. - Przy urazie i ci髒kim stanie pacjenta mo髒emy robi zdjcie bezporednio na 籀髒ku chorego, albo na noszach. Rentgen jest te髒 bardziej ekologiczny i bezpieczniejszy. Przy wprowadzeniu zych parametr籀w lub zbyt du髒ej dawki promieniowania w og籀le si nie wczy – tumaczy Urszula Purchla, kierownik pracowni RTG.



Szpitalny Oddzia Ratunkowy kosztowa 3.5 mln zotych. Wikszo pienidzy na t inwestycj wydano ze rodk籀w wasnych i zacignitego kredytu. Reszta pochodzia z PFRON-u i kontraktu wojew籀dzkiego. W planie finansowym NFZ leski oddzia znajdzie si dopiero od nowego roku. - Ten oddzia ma dla nas bardzo du髒e znaczenie, przede wszystkim ze wzgldu na turystyczny region. Do tej pory najbli髒szy taki oddzia by w Sanoku, a to, 髒e teraz jest w Lesku na pewno zwikszy szybko ratowniczych dziaa, kt籀re mog by podejmowane na takim oddziale – m籀wi Katarzyna Kowalewska z podkarpackiego oddziau Narodowego Funduszu Zdrowia.
W tej chwili na Podkarpaciu jest 10 szpitalnych oddzia籀w ratunkowych. W przyszym roku maj powsta kolejne trzy, a docelowo NFZ chce, by szpitalne oddziay ratunkowe byy w siedemnastu podkarpackich szpitalach.

Grzegorz Boczak

[Nr 8/58] "Teraz mamy lepsze warunki dla pacjent籀w!"



Imi
E-mail
Temat
Tre嗆
Przepisz kod:

 

© 2003-2012 Nasze Po這niny - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne

Wykonanie i administracja strony: JWK WebStudio