Nasze POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne Artykuły Forum dyskusyjne Galerie Ogłoszenia 
Baza noclegowa   Baza gastronomiczna   Dyżury aptek   Rozkład jazdy autobusów   Plan miasta
Strona g籀wna

Archiwum
Pisane w Bieszczadach
Szukaj w serwisie:
Redakcja

Kontakt

    Gazeta / moduy
    Serwis internetowy

    Baza noclegowa
Baza noclegowa

Artyku造 » ~ Archiwum » [14/126] Lewicowe rozrachunki
Nigdy nie ukrywaem swoich lewicowych sympatii. Dlatego nikogo nie powinno dziwi, ze od czasu do czasu zajmujemy si problemami lewicy na amach Poonin. Teraz prze髒ywa ona powyborczy kac. Jak si jednak okazuje ju髒 od lat nie byo tak o髒ywczej i dobrze wr籀髒cej lewicy dyskusji. Otrzymalimy gos o przyczynach tej klski i go publikujemy. W jednym z najbli髒szych numer籀w gazety napiszemy co o zmianach do jakich powinno na lewicy doj.

Wiesaw Stebnicki


Krajobraz po bitwie...
Przyczyny przegranej przez SLD kampanii zostay ju髒 szczeg籀owo zanalizowane przez wielu 髒yczliwych lewicy publicyst籀w, dziennikarzy, socjolog籀w, politolog籀w i przez niekt籀rych czonk籀w kierownictwa partii. Zostaje miejsce na ocen klski przez struktury terenowe partii. Nie byy one syszane i suchane przez szefostwo, bo ono wykazao nie tylko pogard dla „do籀w” ale te髒 lekcewa髒enie zasad kolegialnoci, regu 髒ycia partyjnego i zwyke nieuctwo. Poczone z arogancj i but day znany efekt, przewidywany od roku przez roztropniejszych. Przewidywania i ostrze髒enia lekcewa髒ono, kursu raz obranego nie zmieniono, doprowadzono statek z adunkiem na ska. Ska okazaa si bezideowo, niewierno ideom, maostkowo, miako przekazu, ignorancja rozumu potencjalnego wyborcy. Nasuwa si pytanie, czy to dywersja, czy gupota? Raczej gupota.
Odpowiedzialni za pora髒k nosz znane nazwiska. Ale to nie tylko Napieralski ze swoj dru髒yn modych - zdolnych dynamicznych. Za wyb籀r, brak reakcji, brak krytyki odpowiada caa Rada Krajowa i sztab wyborczy. W ich rkach los SLD wydaje si przesdzony. To mog by ostanie wybory z udziaem SLD.
(Kwaniewski)

To, 髒e celem dziaa Przewodniczcego i „jego” ludzi byo osignicie minimum, to znaczy czteroletnich stypendi籀w fundowanych przez podatnika, dla paru najwierniejszych druh籀w, niezagra髒ajcych pozycji szefa, bo nie g籀rujcych nad nim kompetencjami, teraz staje si oczywistoci. Bo jak mo髒na uzasadni manewry ze znanymi osobami, posami, dziaaczami spoecznymi, kt籀rych obecno na ka髒dej licie wyborczej byaby wartoci dodan tej listy?
W Krakowie prof. Widackiego zastpi Tomasz Kalita.
Miejsc na listach nie zaproponowano, lub zaproponowano tak odlege, 髒e a髒 habice takim tuzom lewicy jak Wadysaw Martyniuk, Witold Gintowt – Dziewatowski, Wanda Nowicka, Danuta Waniek, Izabela Sierakowska, Robert Biedro, Renata Berent – Mieszczanowicz , Bronisaw agowski, Kazimierz Chrzanowski i inni.

Jak uzasadni podpisywane w wietle reflektor籀w, porozumienie z BCC, kt籀rego 髒adna z partii nie podpisaa mimo zabieg籀w ze strony tego klubu? Jak uzasadni unikanie debaty z Tuskiem, a wybranie si na debat z Rostowskim z Gomuk jako ekspertem, gdy oczywiste jest, 髒e to starcie sonia z mr籀wk? Jak uzasadni brak jasnych stanowisk w wa髒nych spoecznie sprawach i konfliktach? Jak uzasadni infantylne akcje i happeningi? Do jakiego odbiorcy miay trafi i kogo uwie?
Jak uzasadni pozbycie si wieloletniego skarbnika partii Edwarda Kuczery tu髒 przed kampani, w kryzysowym czasie?
Jak uzasadni brak zdecydowanego zaprzeczania po ka髒dorazowej sugestii, ze SLD rozwa髒a koalicj rzdow z PiS?
Jeli celem dziaania ka髒dej partii jest poszerzenie stanu posiadania, to SDL zrobio w tej kampanii wszystko 髒eby stan posiadania zawzi. Jeli celem dziaania czonk籀w partii jest ochrona interesu partii, to SLD zadba o ochron interes籀w bardzo wskiej grupy aparatu.
SLD, to nie Napieralski z kumplami, to rzesza tysicy ludzi, kt籀rych energi, czas, pienidze zmarnowano, a nadzieje zawiedziono. Przewiduje si masowe odejcia z partii, bdce skutkiem rozczarowania wobec przyw籀dc籀w. Nie jest to dobre wyjcie. Lepszym bdzie wymiana wadz na nieskompromitowane bezmylnoci, lenistwem, koniunkturalizmem, intryganctwem i rozgrywkami „kto – kogo”. Apeluj do wszystkich rozwa髒ajcych opuszczenie szereg籀w partii o podjcie ostatniej pr籀by naprawy sytuacji, to znaczy przywr籀cenia partii jej ideowego oblicza, odejcia od nieznonej maniery monarchy absolutnego i jego dworu i powrotu do regu wsp籀lnego, kolektywnego dziaania.
Na czas naprawy, autorzy klski powinni usun si w cie, odby pokut, wykorzysta ten czas na nauk tak, by zasu髒y na ponowny udzia w grze. Dotyczy to Przewodniczcego i jego zastpc籀w, czonk籀w sztabu wyborczego i rady krajowej.

Joanna Senyszyn w swoim blogu pisze:
„Wyjwszy kilku terenowych dziaaczy, nie syszaam, by na posiedzeniu RK, zatwierdzajcej listy wyborcze, ktokolwiek inny podda je mia髒d髒cej krytyce. Nikt mnie nie popar, kiedy m籀wiam, 髒e jest za mao kobiet na jedynkach i powinno by naprzemienne rozmieszczenie kandydat籀w wg pci, bo partia, kt籀ra ma na swoim sztandarze parytet, kompromituje si, jeli go nie realizuje. Wszystkim, kt籀rzy wtedy milczeli jak zaklci i martwili si tylko o to, by nie straci swoich jedynek, teraz rozwizay si jzyki. Wiceprzewodniczca SLD, Katarzyna Piekarska, ju髒 znalaza odpowied驕 na poow problem籀w partii: „Napieralski nie dor籀s do dru髒yny”. (…)

Janusz Palikot zrozumia w lot to, czego establishment SLD nie przyjmowa do wiadomoci, wierzc sowom prezydenta Kwaniewskiego, 髒e „antyklerykalizm to choroba, kt籀r trzeba leczy”. W Polsce jest ogromna rzesza ludzi nowoczesnych, racjonalnych, z otwartymi gowami, kt籀rzy s przeciwni rzdom kleru i kt籀rych denerwuje, 髒e SLD pali Panu Bogu wieczk i diabu ogarek, boi si wyrazistoci w ocenie stosunk籀w pastwo – Koci籀, przymila biskupom, a czonkowie dru髒yny do kt籀rej Napieralski, zdaniem Piekarskiej nie dor籀s, plot bzdury w kwestiach obyczajowych, obra髒aj osoby LGBT i kobiety i nie ponosz za to 髒adnej kary. (...)

To nam zabrao gosy. Ponad milion wyborc籀w odda je Palikotowi za przysowiowy grosz, a cilej, za 70 groszy per capita.”
Brak tu czasu na przytaczanie niezwykle trafnych analiz Krzysztofa Pilawskiego, Bronisawa agowskiego, Jerzego Domaskiego, Roberta Walenciaka, Jana Widackiego czy Piotra 驍uka w ostatnim numerze „ Przegldu” A propos, czy zauwa髒yli pastwo, 髒e mniej wicej od roku, w partyjnych informatorach nie przysyano nam artyku籀w z tego tygodnika?
Rozdzia pod tytuem wybory 2011 zosta zamknity.
Otwiera si rozdzia „Po wyborach”.
Kluczow dla przyszoci SLD jest sprawa przyw籀dztwa. Pretendent籀w do tronu nie brakuje. Cigle ci sami, czsto skompromitowani, czasem nieudolni, czasem zgrani do cna, czasem obudni, czasem narcystyczni, czasem interesowni, czasem marzcy o odwecie za prawdziwe lub urojone krzywdy. 驍aden kandydat na szefa partii po przejciach, nie mo髒e by obarczony kt籀rymkolwiek z wymienionych obci髒e. Czas Millera skoczy si dawno temu. Los da mu szans na popraw wizerunku, ale wtpliwe, 髒e j wykorzysta. Najpikniejszy Czonek SLD powinien by ostatnim tytuem kojarzonym z byym premierem.
Ryszard Kalisz, typowany na przewodniczcego partii, sam zrezygnowa. Susznie. Mimo 髒e intelektualnie przewy髒sza dotychczasowego przewodniczcego, to narcystyczny charakter i konflikty z r籀髒nymi partyjnymi frakcjami nie gwarantuj sprawnoci w kierowaniu parti.
Zreszt, 髒aden z pos籀w nie powinien pretendowa do funkcji szefa partii. Czas oddzieli funkcje partyjne od parlamentarnych. Siedzenie doop na dw籀ch krzesach jest pozycja bardzo niewygodn, gro髒c upadkiem. Jedna sprawowana funkcja wymaga wystarczajco du髒o pracy. Mo髒e jako pracy pos籀w poprawi si, jeli nie bd zajmowa si „grami” w strukturach partyjnych.
Katarzyna Piekarska zdyskwalifikowaa si w przedbiegach, dotychczasow prac, udziaem w klsce wyborczej i zachowaniem tu髒 po klsce.
Wodzimierz Czarzasty, „po czterech latach bardzo bliskiej wsp籀pracy z Napieralskim i wsp籀autorstwie jego g籀wnych decyzji, ogosi si bez maa partyjnym dysydentem i ofiara satrapy. I po zar髒niciu Ordynackiej ubiega si o bardzo wa髒n posad w SLD.” (J. Domaski w Przegld nr 42).
Katastrofa wyborcza ekipy Napieralskiego bya niespodziank tylko dla tych, kt籀rzy traktowali parti jak prywatn firm. Mieli wszystkie atrybuty wadzy, wyeliminowali nawet pozory kolegialnoci i teraz odpowiadaj za swoje czyny i decyzje. Pudrujc rzeczywisto i przysaniajc mizeri programow i kadrow, oszukiwano wyborc籀w. Nowy szef partii nie mo髒e by jej obci髒eniem lecz motorem. Nie pomo髒e 髒adna najkosztowniejsza ale bezsensowna kampania. Nie ma takiego pudru, kt籀ry skutecznie przysoniby brak wiedzy i osobowoci, maostkowo i biegunk myli i pomys籀w, z kt籀rych nic nie wynika.
Zastanawiajc si nad kandydatami na przyw籀dc partii szuka nale髒y poza krgiem dotychczasowych wadz. Dlaczego by nie wzi pod uwag takich osobistoci i osobowoci jak profesor Danuta Waniek czy profesor Joanna Senyszyn, kt籀re cz w sobie kompetencje, ideowo, dowiadczenie, profesjonalizm, dorobek naukowy i takie cechy charakteru kt籀rych dotychczasowemu kierownictwu brakowao, jak midzy innymi pracowito, odporno na wod sodow, odwag. Czy „chopcy” to przekn?

Korzystaam z artyku籀w „Przegldu” nr 42, 43.

Urszula Grych-Bochyska

[14/126] Lewicowe rozrachunki



Imi
E-mail
Temat
Tre嗆
Przepisz kod:

 

© 2003-2012 Nasze Po這niny - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne

Wykonanie i administracja strony: JWK WebStudio