:: [Nr 15/91] Z dziennika fotografa - Pomyłka
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2009-12-19 11:43:17)

Podczas czerwcowych wypadów fotograficznych jednego dnia udało mi się dokładnie sfotografować dwa węże. Jeden to oczywiście zaskroniec zwyczajny z charakterystycznymi żółtymi "uszami" drugi to po przewertowaniu kluczy do oznaczania gadów wąż eskulapa. Jak że się nie ucieszyłem, jeden dzień i mam dokładnie sfotografowane 50% węży występujących w Polsce w tym jeden z czerwonej księgi.
Oczywiście z radością zamieściłem zdjęcia Eskulapy na portalach fotograficznych. Nadeszła jesień, pierwszy śnieg który obezwładnił na parę dni Bieszczady i nie tylko, dostaję e-mail od Adama Wajraka (przyrodnik, fotograf, autor programu "Wajrak na tropie" transmitowanego w TVP) "świetne zdjęcia zwłaszcza puszczyka uralskiego ale zdjęcie opisane jako eskulapa to nie eskulapa tylko zaskroniec".








Długo myślę, przecież nigdy się nie spotkałem tak świetnie wspinającym się zaskrońcem i nie w takim ubarwieniu. Odpisuje że jak na moją wiedzę to eskulapa i wysyłam pakiet zdjęć które zrobiłem. Czekając na odpowiedź wertuję książki o gadach i internet, oglądam masę zdjęć i nigdzie nie znalazłem zaskrońca w takim odcieniu.
Na drugi dzień odpowiedź od Adama "tak to zaskroniec ale dla pewności wyślę zdjęcia do znajomego herpetologa". Poczułem sie trochę zdołowany, dzwonię do Czarka opowiadam mu wszystko i pytam czy zna dobrych herpetologów, odpowiada że tak i zdjęcia idą w Polskę. Z niecierpliwością czekam na wieści. Przychodzi e-mail od Adama "tak to na sto procent zaskroniec w odmianie melanistycznej, gdzie go spotkałem jeśli można wiedzieć?" Również Czarek pisze że kilku różnych herpetologów oglądało zdjęcia i to zaskroniec. Przeżyłem totalne załamanie taka pomyłka. Po kilku dniach gdy mi już przeszło zabrałem się z powrotem za wertowanie atlasów i stron internetowych. Porównałem zdjęci eskulapy i zaskrońca zauważyłem różnice tak to zaskroniec. Ale spotkałem wiele wzmianek o występowaniu zaskrońca w takiej odmianie ale nigdzie nie znalazłem jego zdjęć. Porażka w oznaczeniu zmieniła się w radość, wiele jest zdjęć węża eskulapy ale mi udało się zrobić dokładną dokumentację fotograficzną odmianyzaskrońca o której tylko piszą w podręcznikach.

Mariusz Strusiewicz


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=797