Nasze POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne Artykuły Forum dyskusyjne Galerie Ogłoszenia 
Baza noclegowa   Baza gastronomiczna   Dyżury aptek   Rozkład jazdy autobusów   Plan miasta
Strona główna

Archiwum
Pisane w Bieszczadach
Szukaj w serwisie:
Redakcja

Kontakt

    Gazeta / moduły
    Serwis internetowy

    Baza noclegowa

Artykuy » ~ Archiwum » [18/111] Budujemy wspólnotę sąsiadujących społeczności
18 listopada w Domu Kultury w Ustrzykach Dolnych miało miejsce uroczyste zakończenie projektu realizowanego przez nasze liceum i Gimnazjum w Giraltowcach. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele obu szkół, a także zaproszeni goście, a wśród nich Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Bogdan Rzońca oraz Starosta Bieszczadzki Krzysztof Gąsior. Projekt, którego autorem i koordynatorem był nauczyciel liceum Marek Andruch był realizowany od grudnia 2009 do końca listopada 2010 roku w ramach unijnego programu EWT Polska – Słowacja. Jego budżet opiewał na prawie 200 tysięcy złotych.
Projekt zakładał bardzo bogatą ofertę współpracy obejmującą różne dziedziny aktywności dla bardzo wielu uczestników. Ostatecznie wzięło w nim udział ponad 200 osób z obu szkół.
Cel projektu zawarty był w jego tytule: „Odnajdujemy wymiary wspólnego sąsiedztwa, budujemy wspólnotę sąsiadujących społeczności.” Chodziło o to, aby uczestnicy poznali bezpośrednio „smak” wzajemnego sąsiedztwa, bo dotychczas współpraca pomiędzy Polakami i Słowakami była dużo skromniejsza od np. współpraca z Ukrainą.
Dlatego należy nie tylko odkryć sąsiada, poznać go, stwierdzić wymiary wspólnego sąsiedztwa, ale również podjąć próbę budowania lokalnej społeczności połączonej wspólną granicą, którą są piękne Karpaty.
Projekt realizowany był w trzech modułach: historycznym, geograficznym i przyrodniczym. Uczniowie najpierw na zajęciach warsztatowych, a następnie terenowych po stronie polskiej i słowackiej poznawali uwarunkowania środowiska w którym wspólnie żyją.
Zajęcia te były wzbogacone przez wspólne rozgrywki sportowe.
We wrześniu odbyła się wycieczka transgraniczna po obu stronach Tatr, podczas której młodzież z Polski i Słowacji zwiedziła zamek w Spiskim Hradzie, była w zespole basenów w Liptowskim Mikulaszu oraz na spływie Dunajcem. Odwiedzała też Demianowskie jaskinie oraz kolejką dotarła na szczyt Tatrzańskiej Łomnicy. Ponadto dzięki zakupionym środkom, które uatrakcyjniały zajęcia teoretyczne, ustrzyckie liceum wzbogaciło się w profesjonalne i drogie pomoce dydaktyczne. Podczas spotkania kończącego projekt po wystąpieniach zaproszonych gości oraz dyrektorów Arkadiusza Lupy i Juraja Auerswalda, a także podsumowaniu przygotowanym przez koordynatora Marka Andrucha i uczniów obu szkół, młodzież przedstawiła piękny i naprawdę profesjonalny program artystyczny. Przy czym uczniowie słowaccy zaprezentowali cały repertuar słowackich tańców i śpiewów ludowych.
Konferencja kończyła się dwoma referatami naukowymi, które przedstawił pan Estok ze Słowacji, który mówił o historii Giraltowiec w ostatnich dwóch wiekach oraz pan dr Marzec z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przedstawił sytuację na pograniczu karpackim w średniowieczu.
Należy dodać, że produktami projektu są również internetowa mapa interaktywna w językach polskim, słowackim i angielskim oraz folder przedstawiający najciekawsze miejsca po obu stronach granicy. Dziełem wieńczącym projekt jest publikacja książkowa zawierająca opis jego realizacji, a także inne ważne dla obu szkół wydarzenia i treści.
Na zakończenie warto zauważyć, że jest to już czwarty projekt transgraniczny w minionych czterech latach realizowany przez LO w Ustrzykach. Poprzednie trzy również przygotowane przez pana Andrucha dotyczyły współpracy ze szkołą w Striłkach na Ukrainie.
Tych, którzy chcą się dowiedzieć więcej zapraszamy do lektury naszej książki.
[18/111] Budujemy wspólnotę sąsiadujących społecznościImi
E-mail
Temat
Tre
Przepisz kod:

 

© 2003-2012 Nasze Pooniny - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne

Wykonanie i administracja strony: JWK WebStudio