:: [Nr 6/46] Nowe przejście graniczne
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2006-08-29 19:47:42)

Powiększ zdjęcie
Poseł Marek Kuchciński zaangażował się w budowę nowego przejścia
Pomimo narzekaÅ„ na ogromne kolejki, na Å‚apówki wymuszane przez ukraiÅ„skie sÅ‚użby celne przyjÅ›cie graniczne pomiÄ™dzy PolskÄ…, a UkrainÄ… KroÅ›cienko- Smolnica cieszy siÄ™ ogromnÄ… popularnoÅ›ciÄ…. Codziennie przekracza je tysiÄ…ce ludzi w samochodach, autobusach , pociÄ…gach. Magnesem dla przekraczajÄ…cych granicÄ™ nie jest – przynajmniej na razie – atrakcyjność turystyczna przygranicznych obszarów, ale niezwykle korzystna różnica cen paliwa, alkoholi, papierosów, pomiÄ™dzy UkrainÄ… i PolskÄ…. Jednak coraz częściej przekraczajÄ… granicÄ™ także typowi turyÅ›ci jadÄ…cy do Sambora, Lwowa, ukraiÅ„skich Bieszczad. PrzejÅ›cie to staje siÄ™ też powoli przejÅ›ciem tranzytowym dla tych którzy zmierzajÄ… dalej na poÅ‚udnie do Rumunii, BuÅ‚garii, WÄ™gier czy nawet Turcji i Grecji. Duży ruch na przejÅ›ciu, a także zwiÄ…zany z tym rozwój infrastruktury gospodarczej spowodowaÅ‚ to iż także inne miejscowoÅ›ci zarówno po stronie ukraiÅ„skiej jak i polskiej chciaÅ‚y by mieć podobne przejÅ›cie na swoim terenie.

W Bieszczadach najszybciej Å»urawin – Boberka

Jak siÄ™ okazuje otwarcie nowych przyjść granicznych na granicy Polsko- UkraiÅ„skiej jest realne i to w bardzo krótkiej perspektywie czasowej. – W strategii krótkoterminowej na trzy lata istnieje jak najbardziej realna szansa na otwarcie przejÅ›cia granicznego na terenie gminy Lutowiska po polskiej stronie w Å»urawinie i na terenie powiatu Turka w miejscowoÅ›ci Boberka po stronie ukraiÅ„skiej.- mówi starosta powiatu Bieszczadzkiego Ewa SudoÅ‚- WidziaÅ‚am protokół dyplomatyczny podpisany z naszej strony przez MSWiA i przez jego odpowiednik po stronie ukraiÅ„skiej. Protokół podpisano w 2004 roku. PrzejÅ›cie miaÅ‚o by charakter przejÅ›cia samochodowego, miÄ™dzynarodowego , dostÄ™pnego bez jakichkolwiek ograniczeÅ„.
Potwierdza to w rozmowie jaką z nim przeprowadziłem poseł Marek Kuchciński- Przyjście graniczne Żurawin- Boberka za moją namową Pani wojewoda włączyła do strategii rozwoju województwa Podkarpackiego , co powinno przyśpieszyć jego realizację.
Jednocześnie zaproponowałem rozpoczęcie starań o to by przejście to zostało umieszczone w Polsko- Ukraińskiej nocie dyplomatycznej. Pozwoli to na szybkie rozpoczęcie prac projektowych i realizację inwestycji. Umieszczenie przejścia w nocie umożliwi też uzyskanie pieniędzy na realizację zadania.

Potrzebny lobbing

Stronami zainteresowanymi budowÄ… przejÅ›cia Å»urawin – Boberka sÄ… powiaty Bieszczadzki po stronie Polskiej i Turka po stronie UkraiÅ„skiej. DziÄ™ki staraniom obu powiatów realizowany jest w ramach TACIS z pomocÄ… unijnych pieniÄ™dzy projekt budowy tego przejÅ›cia. Chodzi w nim o przygotowanie podstaw prawnych do rozpoczÄ™cia inwestycji, oraz o przekonanie do niej ludzi którzy podejmÄ… w tej sprawie ostateczne decyzje. UkraiÅ„cy majÄ… sprzyjajÄ…ce projektowi osoby nawet w stoÅ‚ecznych urzÄ™dach Kijowa. Także wÅ‚adze powiatu Bieszczadzkiego i gminy Lutowiska robiÄ… co mogÄ… by przyÅ›pieszyć budowÄ™ przejÅ›cia. SÅ‚użyÅ‚a temu miÄ™dzy innymi wizyta na tym terenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw WewnÄ™trznych. DziaÅ‚anie obu powiatów koordynowane sÄ… w trakcie wzajemnych spotkaÅ„ przedstawicieli samorzÄ…dów, do których dochodzi przemiennie w Turce i Ustrzykach.

Są też i przeszkody

Niestety jak to w życiu bywa entuzjaści budowy przyjścia napotykają też na swojej drodze na przeszkody. Po stronie ukraińskiej jest nią całkowity brak infrastruktury drogowej. Obowiązujące tam swego czasu przepisy zakazywały jakichkolwiek inwestycji w pasie 1,5 km od granicy, ba nie mogli tam przebywać nawet stali mieszkańcy. Dziś więc dojazd do miejsca przejścia jest możliwy tylko terenowym samochodem, a ewentualne roboty trzeba by zaczynać od zera. Po polskiej stronie jest wprawdzie gruntowa droga, ale jak się okazuje istnieje inna przeszkoda. Mianowicie grunty w miejscu przejścia zostały nie tak dawno sprzedane prywatnym osobom i w razie decyzji o budowie będą musiały być od nich wykupione. Świadczy to o bezmyślności decydentów lub o niesamowitej intuicji kupujących, którzy mogą zrobić na sprzedaży ziemi interes życia. Fakt ten stawia też pod znakiem zapytanie cel tworzenia wieloletnich planów strategicznych w gminach i powiatach, bo gdyby go przestrzegano nikt nie mógł by sprzedać tej ziemi. Wszak o budowie tutaj przejścia mówi się od dobrych kilkunastu lat.

Wiesław Stebnicki


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=97