:: [Nr 3/96] Ranking diet radnych samorzÄ…dowych
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2010-03-20 09:22:50)

CorocznÄ… tradycjÄ… naszego czasopisma jest prezentacja wysokoÅ›ci diet pobieranych przez czÅ‚onków Rad Miejskich i Rad Gminnych z terenów powiatów bieszczadzkiego i leskiego. Prezentowane przez nas materiaÅ‚y publikujemy niezmiennie pod tym samym tytuÅ‚em „Ranking diet radnych samorzÄ…dowych”. Jak zwykle na pierwszy ogieÅ„ idÄ… radni z Rad Miejskich Leska i Ustrzyk Dolnych. Leska Rada Miejska wypÅ‚aca swoim radnym diety w formie ryczaÅ‚tu, niezależnie od iloÅ›ci posiedzeÅ„, jakie odbyÅ‚y siÄ™ w danym miesiÄ…cu. Wysokość wypÅ‚acanej diety zależna jest od funkcji, jakÄ… dany samorzÄ…dowiec peÅ‚ni w Radzie. Przewidziane sÄ… możliwoÅ›ci potrÄ…cenia części diety za nieusprawiedliwionÄ… nieobecność na posiedzeniu. Dane o wysokoÅ›ci diet radnych leskich uzyskaÅ‚em telefonicznie w dniu 15 lutego bieżącego roku od burmistrza Leska pani Barbary Jankiewicz. Na mojÄ… proÅ›bÄ™ o przygotowanie informacji o wysokoÅ›ci diet radnych, pani burmistrz zaproponowaÅ‚a skopiowanie danych ubiegÅ‚orocznych, ponieważ na przestrzeni minionego roku nic siÄ™ nie zmieniÅ‚o. PostÄ…piÅ‚em zgodnie z tÄ… sugestiÄ…, stÄ…d w naszej tabeli wysokość diet leskich rajców miejskich w roku 2009 jest identyczna jak w roku 2008. Natomiast w ustrzyckiej Radzie Miejskiej dieta zależna jest zarówno od peÅ‚nionej funkcji, jak i od iloÅ›ci posiedzeÅ„, w których radny uczestniczy. Szczegółowe dane otrzymaÅ‚em na piÅ›mie od sekretarza ustrzyckiego UrzÄ™du Miejskiego pana Jana Buczka. W poniższych tabelach prezentujemy wysokoÅ›ci diet, jakie radni otrzymali w 2009 roku.

Leska Rada Miejska


Ustrzycka Rada Miejska


W lutym 2009 roku ogromnym zaskoczeniem był wzrost wysokości diet radnych ustrzyckiej Rady Miejskiej, który sięgnął bez mała 50%. Po upływie roku, wysokość diet pozostała praktycznie na tym samym poziomie. Radni lescy kosztowali wyborców dokładnie tyle samo, zaś ustrzyccy pobrali diety niższe o 1,27%. Nadal utrzymuje się znaczna różnica w wysokości diet pomiędzy prezentowanymi radami miejskimi. Ustrzycka Rada Miejska wydaje na diety swoich rajców prawie dwukrotnie więcej niż Rada Miejska w Lesku. Tradycyjnie nie komentujemy publikowanych materiałów.

Marek Prorok

Już po złożeniu tego materiału z prośbą o spotkanie na temat rankingu diet zwrócił się do naszej redakcji przewodniczący ustrzyckiej Rady Miejskiej pan Julian Czarnecki.


W dniu 19 lutego bieżącego roku spotkałem się z panem przewodniczącym i oto zapis naszej rozmowy:

Marek Prorok - Prosił pan o spotkanie. Czy chciałby pan przewodniczący skomentować przygotowany do publikacji ranking diet radnych rad miejskich?

Julian Czarnecki - Zwyczajowo redaktorzy „Naszych PoÅ‚onin” pozostawiajÄ… publikowane dane o dietach samorzÄ…dowców bez komentarza i ja nie zamierzam tego zmieniać, bo to dobry zwyczaj. ChciaÅ‚bym tylko dodać kilka słów wyjaÅ›nienia, a prosili mnie moi koledzy z Rady Miejskiej.

Marek Prorok - Staramy się nie komentować, bo publikowane dane mówią same za siebie. Poproszę w taki razie o owe wyjaśnienia.

Julian Czarnecki - Na przestrzeni mijającej kadencji nie zostały dokonane żadne zmiany w wysokości diet radnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, radni ustrzyckiej rady miejskiej otrzymują diety za udział w posiedzeniu rady bądź komisji w wysokości 10 % najniższego miesięcznego wynagrodzenia w administracji samorządowej. Dieta przewodniczących stałych komisji rady jest nieco wyższa i wynosi 15% postawy. Zasada ta nie dotyczy przewodniczącego rady i jego zastępców, którzy otrzymują diety w formie stałego miesięcznego ryczałtu. W 2008 roku nastąpiła podwyżka najniższego wynagrodzenia, stąd zanotowaliśmy tak znaczny wzrost wysokości diet. W minionym roku taryfikator płac pracowników administracji samorządowej pozostał bez zmian, stąd też diety radnych pozostały na niezmienionym poziomie.

Marek Prorok - Nasi czytelnicy często pytają o przyczynę tak dużego zróżnicowania w wysokości diet poszczególnych radnych.

Julian Czarnecki - Jak przed chwilą mówiłem, dieta radnego jest zależna od ilości posiedzeń, w których uczestniczy. Specyfika działania poszczególnych komisji rady powoduje, że mają one różną częstotliwość posiedzeń. Najwięcej posiedzeń mają komisja mieszkaniowa oraz komisja budżetowa, choć komisje rewizyjna i oświatowa niewiele od nich odbiegają. Dlatego też radni będący członkami tych komisji pobierają wyższe diety od pozostałych. Najprościej mówiąc pracują więcej i poświęcają na swoją działalność więcej czasu.

Marek Prorok - Dziękuję za rozmowę.

Julian Czarnecki - Dziękuję za umożliwienie mi złożenie wyjaśnień.


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=874