:: [Nr 15/91] Rodziny zastępcze- forma lepsze od domów dziecka
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2009-12-19 11:41:24)

Rodzina zastępcza jest jedną form rodzinnej opieki nad dziećmi całkowicie lub częściowo pozbawionymi opieki rodzicielskiej, osieroconymi biologicznie lub społecznie. Polskie ustawodawstwo traktuje je jako alternatywę dla domów dziecka. Dzięki takim rodzinom dzieci otrzymują szansę na normalny rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. W Polsce od lat trwały dyskusje dotyczące stworzenia jednolitego systemu opieki nad dziećmi.


Wraz z reformą administracyjną z 1998 roku zadania organizowania opieki w rodzinach zastępczych przypadło nowo powstałym powiatom. Choć byli też przeciwnicy tej koncepcji obawiający się przekazywania dzieci tak licznym osobom, które być może nie potrafią się z tych obowiązków prawidłowo wywiązać. Dziś sytuacja jest już bardziej klarowna. System sprawdził się i coraz więcej dzieci wychowuje się w rodzinach zastępczych zamiast w bezdusznych domach dziecka. Na dodatek taka forma opieki nad dziećmi jest też dużo mniej kosztowna, choć nic nie dzieje się kosztem dzieci. Po prostu w domach dziecka koszty płac i ich pochodnych, koszty utrzymania dużych budynków były wielokrotnie większe niż koszty pomocy rodzicom zastępczym.


Jednak nic nie jest doskonałym. Zdarzają się też przypadki pewnych nieprawidłowości w rodzinach zastępczych. Wykazała to ostatnia kontrola NIK. NIK zbadał jak powiaty realizują swoje obowiązki w zakresie pomocy rodzinie. Skontrolowano 40 instytucji powołanych do pomocy rodzinie w tym 26 powiatowych centrów pomocy rodzinie. Ustrzyckie PCRP znalazło się w gronie siedmiu ośrodków , który otrzymał pozytywną ocenę. A dodać trzeba, że w powiecie bieszczadzkim liczącym 23 tysiące osób jest 32 rodziny zastępcze, zaś dla porównania skali problemu w powiecie rzeszowskim liczącym 77 tysięcy mieszkańców jest 75 rodzin zastępczych. Warto jeszcze dodać, że w Ustrzykach istnieje też mieszkanie chronione dla byłych wychowanków, a brakuje takich mieszkań prawie w połowie powiatów.
To że w powiecie jest już 32 rodziny zastępcze wcale nie oznacza iż nie szuka się nowych. Nie jest to jednak łatwe bo rodzice tacy muszą spełnić szereg warunków. Muszą oczywiście mieszkać w Polsce, gwarantować rękojmie należytego wykonania zadań rodziny zastępczej, nie mogły być wcześniej pozbawione praw cywilnych, obywatelskich, rodzinnych. Muszą też dobrze wywiązywać się z obowiązków względem swojej rodziny, nie chorują na choroby uniemożliwiające właściwa opiekę nad dziećmi. Muszą mieć rzecz jasna odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania. Zresztą każdy kto uważa, że widział by się w tej roli więcej informacji uzyskać może w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w ustrzyckim starostwie. Dodam tylko, że czeka się tam na tych, którzy chcieliby przyjąć dziecko pod swój dach i dać mu szczęście i miłość.

/steb/


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=796