:: [Nr 10/86] Rozmowa Połonin - dziś Marek Sabara
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2009-08-25 21:04:52)




Marek Prorok - W tym roku minęło 15 lat działalności Bieszczadzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Proszę przybliżyć naszym czytelnikom kierowaną przez pana agencję.

Marek Sabara - Przemiany, jakie dokonywały się w naszym kraju w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia stały się wielką szansą dla wszystkich regionów. Aby pobudzić nasz region do aktywnego włączenia się w proces dynamicznych przemian, powołana została Bieszczadzka Agencja Rozwoju Regionalnego. Inicjatorami jej powołania były lokalne samorządy, a stało się to w dniu 6 marca 1994 roku. Agencja otrzymała kapitał akcyjny w wysokości 100 tysięcy złotych, a jej udziałowcami zostały: Gmina Ustrzyki Dolne 3/5 kapitału oraz Gminy Czarna i Lutowiska po 1/5 kapitału akcyjnego. Istotnym dla powstania agencji, było wsparcie z Unii Europejskiej za pośrednictwem programu PIL PHARE.

Marek Prorok - Jak, w dużym uproszczeniu, wygląda struktura organizacyjna agencji? Ile osób jest w niej zatrudnionych?

Marek Sabara - Można powiedzieć, że BAAR skÅ‚ada siÄ™ z dwóch części: wÅ‚aÅ›ciwej agencji oraz oÅ›rodka wypoczynkowego w Zatwarnicy. OÅ›rodek, to rodzaj ubocznej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Należy podkreÅ›lić, że agencja jest pozarzÄ…dowÄ… instytucjÄ… typu „non profit”, co oznacza, że wszystkie wypracowane przez agencjÄ™ zyski przeznaczane sÄ… na jej merytorycznÄ… dziaÅ‚alność i nie sÄ… dzielone miÄ™dzy wspólników. Aktualnie zatrudnienie w agencji wynosi 8 etatów w Ustrzykach Dolnych i 9 etatów w oÅ›rodku wypoczynkowych w Zatwarnicy. Jeżeli chodzi o zatrudnienie w samej agencji, to nie ma ono charakteru staÅ‚ego. Część osób jest zatrudniana w zwiÄ…zku z realizacjÄ… konkretnych programów i po ich zakoÅ„czeniu muszÄ… odejść. DziÄ™ki doÅ›wiadczeniu zdobytemu w agencji nie majÄ… żadnych problemów ze znalezieniem pracy i najczęściej sÄ… zatrudniani na stanowiskach specjalistów do spraw funduszy europejskich.

Marek Prorok - Piętnaście lat, to kawałek czasu. Czy charakter pracy agencji ulegał w tym czasie zmianom?

Marek Sabara - Początkowo działalność agencji wyglądała zupełnie inaczej. Liczne możliwości, jakie fundusze unijne stwarzały krajom kandydującym powodowały, że łatwiej było z nich skorzystać. Datą graniczną był moment wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Od tej chwili poprzednia misja agencji zakończyła się i staliśmy się bardziej firmą konsultingową. W chwili obecnej skorzystanie z wielu konkretnych programów unijnych wymaga wniesienia tzw. wkładu własnego, którym agencja nie dysponuje. Dlatego tak ważnym elementem naszej działalności jest ośrodek wypoczynkowy w Zatwarnicy, który generując zyski pozwoliłby na uzyskanie niezbędnych środków na tak zwany wkład własny.

Marek Prorok - Porozmawiajmy może o wspomnianym przez pana ośrodku. Czy zakup ośrodka przez agencję było dobrym pomysłem? Czy na chwilę obecną nie jest on zbędnym balastem?

Marek Sabara - Jak wspomniaÅ‚em przed chwilÄ…, celem uruchomienia oÅ›rodka byÅ‚o pozyskiwanie Å›rodków wÅ‚asnych niezbÄ™dnych do prawidÅ‚owego funkcjonowania agencji. Dlatego na pana pytanie odpowiadam jednoznacznie: oÅ›rodek w Zatwarnicy nie jest dla agencji balastem i kupno jego byÅ‚o dobrym pomysÅ‚em. W 2006 roku przeprowadziliÅ›my poważny remont oÅ›rodka, wymieniono okna, docieplono budynek, zamontowano solary. Remont byÅ‚ niezbÄ™dny, jeżeli oÅ›rodek miaÅ‚ nadal funkcjonować. Przeprowadzenie remontu z wÅ‚asnych Å›rodków byÅ‚o niemożliwe, dlatego napisaliÅ›my odpowiedni projekt, który pilotowaÅ‚em od poczÄ…tku pod kierunkiem ówczesnych zarzÄ…dzajÄ…cych firmÄ…, na poczÄ…tku prezesa Józefa KoÅ‚odzieja, a później prokurenta spółki Adama PÄ™zioÅ‚a . Projekt zostaÅ‚ przyjÄ™ty i otrzymaliÅ›my unijne wsparcie remontu w kwocie 300 tysiÄ™cy euro. Dla uzyskania wsparcia niezbÄ™dny byÅ‚ udziaÅ‚ wÅ‚asny w wysokoÅ›ci 400 tysiÄ™cy zÅ‚otych i na tÄ™ kwotÄ™ zaciÄ…gnÄ™liÅ›my kredyt bankowy oraz pożyczkÄ™ w WFOÅšiGW. W chwili obecnej roczne obciążenie oÅ›rodka spÅ‚atami kredytu wynosi blisko 60 tysiÄ™cy zÅ‚otych. To dużo i nie bÄ™dÄ™ ukrywaÅ‚, że jest ciężko, ale czynimy wszystko, by oÅ›rodek nie przynosiÅ‚ strat. To duże wyzwanie z uwagi na fakt, że poprzez remont oÅ›rodek wypadÅ‚ na prawie dwa lata z rynku usÅ‚ug turystycznych a powrót na rynek po takiej przerwie nie jest sprawÄ… Å‚atwÄ…, zwÅ‚aszcza w dobie kryzysu, który w usÅ‚ugach turystycznych jest ewidentnie odczuwalny. Dlatego „rozruszanie” oÅ›rodka w Zatwarnicy, to najważniejsze zadanie, jakie sobie postawiÅ‚em na najbliższÄ… przyszÅ‚ość. WierzÄ™, że uda siÄ™ to zrobić, tym bardziej, że jesteÅ›my w stanie przyjąć w nim 50 osób w dobrych warunkach. Dodatkowym atutem jest bardzo smaczna kuchnia, czÄ™sto chwalona przez naszych goÅ›ci oraz poÅ‚ożenie oÅ›rodka w dolinie górnego Sanu u podnóża PoÅ‚oniny WetliÅ„skiej, gdzie niczym niezmÄ…cona cisza stwarza wyjÄ…tkowe warunki do dobrego wypoczynku.

Marek Prorok - Życzę panu prezesowi udanego lobbingu na rzecz ośrodka w Zatwarnicy a teraz poproszę o garść informacji na temat programów realizowanych w agencji w chwili obecnej.

Marek Sabara - Od 1 kwietnia bieżącego roku realizujemy w agencji dwa projekty a od 1 czerwca trzeci. Liczymy również, że w niedÅ‚ugim czasie rozpoczniemy kolejny czwarty projekt. DotyczÄ… one kapitaÅ‚u ludzkiego. NajwiÄ™kszy i najważniejszy z nich, to projekt „Wsparcie na starcie- program rozwoju przedsiÄ™biorczoÅ›ci”. Program skierowany jest do mieszkaÅ„ców naszego regionu pragnÄ…cych rozpocząć dziaÅ‚alność gospodarczÄ…. Jest on bardzo atrakcyjny, bo poza bezpÅ‚atnym przeszkoleniem niezbÄ™dnym do uzyskania odpowiednich kwalifikacji, daje jeszcze możliwość skorzystania z wsparcia pomostowego i dotacji inwestycyjnej. Projekt zakÅ‚ada przyznanie 48 dotacji po 40 tysiÄ™cy zÅ‚otych każda. Zainteresowanie projektem jest bardzo duże. W pierwszym naborze otrzymaliÅ›my blisko 100 formularzy zgÅ‚oszeniowych. Niestety wiele z nich zawieraÅ‚o bÅ‚Ä™dy formalne i należaÅ‚o je odrzucić. Na etapie zgÅ‚oszenia kandydat musi wszystko wykonać sam, pomoc z agencji otrzymuje dopiero po zakwalifikowaniu do programu. To bardzo ważna zasada i dbam o rygorystyczne jej przestrzeganie. Drugi program pod nazwÄ… „Wyższe kwalifikacje- wiÄ™ksze możliwoÅ›ci” daje możliwość zdobywania przez pracowników nowych, dodatkowych kwalifikacji zawodowych, przez co stanÄ… siÄ™ dla pracodawcy bardziej atrakcyjni. Program realizowany od 1 czerwca, skierowany jest do bardzo wÄ…skiej grupy ludzi, a mianowicie do kadry administracyjnej oÅ›wiaty. SÄ… to studia podyplomowe w zakresie zarzÄ…dzania funduszami unijnymi. Celem programu jest nauczenie pracowników oÅ›wiaty zasad pisania programów i opracowywania wniosków o fundusze unijne. Program ten realizujemy wspólnie z PaÅ„stwowÄ… WyższÄ… SzkoÅ‚Ä… WschodnioeuropejskÄ… w PrzemyÅ›lu.

Marek Prorok - Wspomniał pan wcześniej o konsultingowej działalności agencji. Na czym ona polega?

Marek Sabara - Sytuacja ekonomiczna zmusiła do pójścia w kierunku działalności komercyjnej. Świadczymy usługi dla samorządów lokalnych oraz przedsiębiorców w dziedzinie opracowywania studiów wykonalności oraz przygotowywania wniosków i biznesplanów niezbędnych dla pozyskiwania funduszy unijnych. Wymaga to z naszej strony dużej mobilności, gdyż konkurencja na tym rynku jest dość duża i każdego klienta trzeba po prostu sobie znaleźć. Muszę przyznać, że w roku ubiegłym działalność ta pozwoliła znacznie podreperować budżet firmy.

Marek Prorok - Jak długo trwa pana przygoda z agencją? Od kiedy jest pan jej prezesem?

Marek Sabara - Po raz pierwszy w agencji pracowaÅ‚em w latach 1995 – 98. Później przez sześć lat byÅ‚em kierownikiem Rejestru UsÅ‚ug Medycznych w ustrzyckim SPZOZ, aby w 2004 roku powrócić do agencji. FunkcjÄ™ prezesa peÅ‚niÄ™ od stycznia 2007 roku. Jestem trzecim prezesem w piÄ™tnastoletniej historii agencji. Przede mnÄ… prezesowali Adam PÄ™zioÅ‚(dwukrotnie) i Józef KoÅ‚odziej. Nie ukrywam, że moja prezesura przypadÅ‚a na bardzo trudny okres, zwiÄ…zany z prawie dwuletnim brakiem programów pomocowych, z których utrzymywana jest „ustrzycka” część firmy, ale mam nadziejÄ™, że mimo wszystko uda mi siÄ™ utrzymać agencjÄ™ w dobrej kondycji przez najbliższe lata.

Marek Prorok - Życzę tego serdecznie i dziękuję za interesującą rozmowę.

Marek Sabara - DziÄ™kujÄ™ również i pozdrawiam wszystkich Czytelników „Naszych PoÅ‚onin”.


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=687