:: [Nr 4/44] Bieszczady bliżej Europy
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2006-06-06 20:30:24)

Powiększ zdjęcie
Jolanta Hurkała - wiceprezes BFE
Organizacje pozarządowe zaczęły powstawać w Polsce tak na dobre dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Początkowo było tych organizacji niezbyt wiele i powstawały głównie w dużych miastach. Powodem takiego stanu rzeczy były problemy prawne z związane z zarejestrowaniem stowarzyszenia , czy fundacji. W końcu także ludzie z mniejszych miejscowości pokonali trudności prawne i organizacje tego typu zaczęły powstawać także w małych miejscowościach.
Bieszczadzkie Forum Europejskie zostaÅ‚o zarejestrowane w 1999 r. Jak napisano w statucie celem stowarzyszenia byÅ‚o wprowadzenie „wymiaru europejskiego” do dziaÅ‚aÅ„ szkolnictwa, organizacji pozarzÄ…dowych, samorzÄ…dów terytorialnych i zawodowych, oraz przygotowanie spoÅ‚eczeÅ„stwa do aktywnego udziaÅ‚u w życiu spoÅ‚ecznym, kulturalnym i gospodarczym w zjednoczonej Europie. Ponadto BFE zamierzaÅ‚o wspierać maÅ‚e i Å›rednie przedsiÄ™biorstwa doradzajÄ…c im, szkolÄ…c i informujÄ…c, zamierzaÅ‚o też podejmować dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu rozszerzenie infrastruktury turystycznej i okoÅ‚oturystycznej oraz pomóc w tworzeniu alternatywnych źródeÅ‚ dochodu na wsi. Stowarzyszenie zaÅ‚ożyÅ‚o sobie w programie ksztaÅ‚towanie postaw proekologicznych i inicjatyw sÅ‚użących ochronie Å›rodowiska, a także prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci sÅ‚użącej podnoszeniu Å›wiadomoÅ›ci i rozwojowi intelektualnemu oraz budowaniu spoÅ‚eczeÅ„stw obywatelskich. Pomoc osobom niepeÅ‚nosprawnym, wspieranie integracji i reintegracji zawodowej kobiet to także ważne cele dziaÅ‚ania Stowarzyszenia. To oczywiÅ›ci nie wszystkie punkty programu dziaÅ‚ania Stowarzyszenia. Najważniejsze jest jednak to iż nie sÄ… to martwe statutowe zapisy. Od chwili zarejestrowania Bieszczadzkie Forum Europejskie rozpoczęło aktywne dziaÅ‚anie.
Åšwiadczy o tym miÄ™dzy innymi nawiÄ…zanie współpracy z organizacjami pozarzÄ…dowymi w kraju i za granicÄ… na Ukrainie , Rumunii i BuÅ‚garii. Ponadto Stowarzyszenie zrealizowaÅ‚o już kilkanaÅ›cie ciekawych projektów miÄ™dzy innymi projekt; „MÅ‚odzi – Unia – Europejska”, „Otwarta Granica”, „Współpraca bez granic”, „Bieszczadzka wieÅ› ku zjednoczonej Europie”, „Agroturyzm jako alternatywne źródÅ‚a dochodu kobiet wsi bieszczadzkiej”, „Nowe szlaki turystyki konnej”, „Rozbudowanie przedsiÄ™biorczoÅ›ci wÅ›ród kobiet wiejskich”, projekt „Bliżej natury”, „Unia Europejska- szansa , perspektywy i możliwoÅ›ci mÅ‚odzieży”, „Bieszczadzka droga do dobrobytu”. W 2004 roku BFE rozpoczęło realizacjÄ™ projektu „Turystyka wiejska alternatywÄ… dla polskiej i ukraiÅ„skiej wsi”. Efekty tych dziaÅ‚aÅ„ sÄ… już dziÅ› widoczne bowiem w ich wyniku na Ukrainie i w Polsce powstaÅ‚o dziÄ™ki nim kilkanaÅ›cie nowych gospodarstw agroturystycznych. Bardzo ważnym projektem realizowanym w tej chwili jest projekt „Uwierz w siebie , zacznij dziaÅ‚ać”, który skierowany jest do bezrobotnych. Projekt ma im pomóc w stworzeniu dla siebie stanowiska pracy i zdobyciu Å›rodków unijnych na jego prowadzenie. Zgodnie z celem statutowym Stowarzyszenie w sposób szczególny stara siÄ™ pomóc bezrobotnym kobietom. SÅ‚użyć ma temu miÄ™dzy innymi najnowszy projekt, który bÄ™dzie realizowany niebawem.
Projekt „KsztaÅ‚cenie ustawiczne szansÄ… dla kobiet z regionu Bieszczadów” ma na celu wzbudzenie u kobiet osobistych i zawodowych aspiracji, co w konsekwencji powinno skutkować podjÄ™ciem pracy lub dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. W tej chwili bowiem zacofanie gospodarcze regionu i wysokie bezrobocie dotyka szczególnie kobiet. Na tym terenie dominujÄ… zawody typowo „mÄ™skie” zwiÄ…zane z pozyskaniem drzewa, przemysÅ‚em drzewnym, budownictwem. Jednak Bieszczady to także niezwykle atrakcyjny obszar do turystycznego zagospodarowania i wÅ‚aÅ›nie w tej dziedzinie istnieje szerokie pole do zagospodarowania przez kobiety. W ramach projektu Stowarzyszenie chce skierować do tych bezrobotnych kobiet szerokÄ… ofertÄ™ edukacyjnÄ… i doradczÄ… w postaci kursów, szkoleÅ„, usÅ‚ug doradczo- informacyjnych. NowoÅ›ciÄ… tego programu ma być zorganizowanie warsztatów z tzw. „kuchni regionalnej”. Prócz tego uczestniczki programu bÄ™dÄ… mogÅ‚y poznać zasady rachunkowoÅ›ci, przedsiÄ™biorczoÅ›ci i agroturystyki. Uznani twórcy bieszczadzcy i absolwenci Akademii Sztuk PiÄ™knych w Krakowie zapoznajÄ… uczestniczki z tworzeniem „produktu lokalnego”, czyli mówiÄ…c inaczej rÄ™kodzieÅ‚em ludowych tak chÄ™tnie kupowanym przez turystów. Uczestniczki poznajÄ… też zasady dziaÅ‚ania komputera i internetu oraz różnego rodzaju urzÄ…dzeÅ„ biurowych. Co bardzo ważne dla wiÄ™kszoÅ›ci uczestniczek programu Stowarzyszenie pokryje koszty dojazdu na szkolenia.
Wsparcie w ramach projektu otrzyma około 75 bezrobotnych kobiet z pięciu gmin powiatu leskiego, po piętnaście z każdej gminy. Po skończonych zajęciach zakłada się , że kobiety nabędą umiejętności praktyczne w postaci obsługi urządzeń biurowych , komputera, internetu. Podniesie się ich zdolność motywacyjna , w tym wiara we własne siły, wyższy poziom samooceny. Kobiety nauczą się pracy w zespole oraz korzystania z nowoczesnych technik informacyjno- komunikacyjnych. To powinno spowodować motywację do dalszego ustawicznego kształcenia. Zaś poznanie i uświadomienie możliwości jakie daje zwiększanie kwalifikacji pozwoli na przezwyciężenie dotychczasowych barier i kontynuacje edukacji także po zakończeniu projektu. Celem projektu jest też to by jak największa część jego uczestniczek podjęła stałą pracę zawodową. Rzecz jasna Bieszczadzkie Forum Europejskie także po zakończeniu projektu będzie monitorować dalsze poczynania jego uczestniczek by poznać dokładnie jego końcowe efekty.

Wiesław Stebnicki


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=65