:: [Nr 7/83] Słów kilka o herbowych zasadach
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2009-06-04 11:05:49)

Miejscem na którym pierwotnie umieszczano herb była tarcza. Obecnie najczęściej używana jest tarcza renesansowa, zaokrąglona tzw. hiszpańska. Barwy heraldyczne, zwane inaczej tynkturami, są wynikiem materiałów stosowanych do budowy tarczy i za prawidłowe uznaje się tylko czerwień, błękit, zieleń i czerń oraz dwa metale: złoto i srebro oddawane przy pomocy barwy żółtej i białej.
Herb jest znakiem rozpoznawczym, musi zatem przekazywać jakiś komunikat. Językiem komunikatu jest symbolika zawarta tak w godle herbowym, jak i barwach. U swojego źródła herb miał być elementem wyróżniającym, odróżniającym jedną osobę od drugiej, później także odróżniającym miasta, regiony i kraje. Język herbu przypomina zasady nowoczesnej reklamy, stosującej przekazywanie informacji przy pomocy znaków obdarzonych określonymi znaczeniami, mającymi zabarwienie emocjonalne.
Mówiąc o herbie dzisiejszym nie można uniknąć pytania czy współczesny herb ma być li tylko historycznym znakiem czy pełnić także funkcję logo. Dla jakich celów ma być tworzony? Moim zdaniem dziś kreowane herby nie powinny być prostą kalką herbów historycznych. Należy znaleźć takie ikonograficzne wyobrażenie, które pozwoli połączyć wszystkie miejscowości a zarazem będzie wyraźnym i trwałym symbolem powiatu. Herb ma być czytelny, co wcale nie jest łatwe w dzisiejszej przestrzeni wizualnej wypełnionej reklamami. Wiąże się to też z wymogami poligrafii, przy umieszczaniu herbu w zminiaturyzowanej formie w przeróżnych materiałach promocyjnych i reklamach. To on najpierw przykuwa uwagę przy wjeździe do miejscowości czy przeglądaniu foldera a nawet przy czytaniu pisma wydanego na firmowym papierze.


Wywód herbu.

MieszkaÅ„cy powiatu bieszczadzkiego w jego teraźniejszych granicach, to w dużej części przesiedleÅ„cy z ziemi beÅ‚skiej i ich potomkowie. Herby tej ziemi sÄ… herbami z symbolikÄ… miejskÄ…. Trudno przenieść do nowo tworzonego herbu przenieść wprost elementy któregokolwiek herbu tych miasteczek - wykorzystano bÅ‚Ä™kit i czerwieÅ„ – ich barwy heraldyczne.
Cofając się w bardziej odległa historię regionu, do czasów kiedy tereny dzisiejszych Bieszczadów wchodziły w skład Rusi Halickiej , dostrzegamy wiele herbów rodów silnie z nią związanych. Jednym z nich jest rodzina herbu Sas. Liczni przedstawiciele tej rodziny odegrali ważną rolę w obronie i kolonizacji pogranicza. Nazwiska przedstawicieli tego rodu pochodzą od miejscowości w których osiadali. Mamy więc Dwernickich z Dwernika, Jamińskich z Jamnej, Jasińskich z Jasienia, Mszaneckich z Mszańca, Serednickich z Serednicy, Terleckich z Terła i tak można wymienić dalej. Herb ten jest szeroko upowszechniony i wykorzystywany w heraldyce ukraińskiej ze względu na silne skojarzenia z barwą błękitną i żółtą.
W jednej z odmian herb „Sas”, to w polu bÅ‚Ä™kitnym nad księżycem zÅ‚otym miÄ™dzy gwiazdami szeÅ›ciopromiennymi strzaÅ‚a srebrna.
W mojej propozycji wykorzystałem błękitną barwę tarczy herbowej herbu Sas i jest barwą górnego pola tarczy herbowej.
Powiat bieszczadzki tworzÄ… obecnie 3 gminy: Czarna, Lutowiska i Ustrzyki Dolne. Trudno w tworzeniu herbu wykorzystać godÅ‚a jakie znajdujÄ… siÄ™ w ich herbach. Elementem Å‚Ä…czÄ…cym pozostajÄ… barwy tarczy herbowej. W herbach Czarnej i Lutowisk mamy barwÄ™ bÅ‚Ä™kitnÄ…, zaÅ› w herbie ustrzyckim czerwonÄ…. W nowotworzonym herbie najwyższe pole jest bÅ‚Ä™kitne zawiera wiÄ™c elementy herbów 2 gmin – Czarnej i Lutowisk. Pole dolne, najniższe jest czerwone i jest to barwa tarczy herbowej „PrzestrzaÅ‚”, herbu Ustrzyk Dolnych najwiÄ™kszej gminy w powiecie i jednoczeÅ›nie siedziby powiatu. Dodatkowo barwa ta wystÄ™puje w herbach Sokala, Waręża i BeÅ‚za po roku 1772.
Współczesne Bieszczady każdemu Polakowi kojarzą się z rekreacją ,wypoczynkiem które symbolizują pogodne, czyste, błękitne niebo i nieskażona zieleń. Bieszczady to góry niewysokie ale z charakterystycznymi pasmami połonin i kilkoma trochę wyższymi od nich szczytami, z których najbardziej wyróżnia się Tarnica jako najwyższa i z racji umiejscowienia na niej papieskiego krzyża. Układ Tarnicy i Szerokiego Wierchu symbolizuje w herbie zastosowana łamana w 1/3 długości linia między błękitnym polem górnym i zielonym polem środkowym. Nie darmo o Bieszczadach mówi się jako o dzikiej jeszcze krainie i żaden inny region nie ma tak silnych skojarzeń. Bieszczady kojarzą się większości Polaków z pięknym dzikim krajobrazem i dobrymi ludźmi o niepokornym charakterze. Mamy więc elementy niepokornego ducha pionierów, ducha przestrzeni, wolności. Dla mnie, zwierzęciem symbolizującym te cechy jest właśnie wilk. Stąd moim zdaniem w herbie powiatu bieszczadzkiego winien być ten właśnie element zoomorficzny. Oczywiście można tutaj postawić zaraz pytanie: dlaczego nie inne zwierze? Gdyby jednak zapytać mieszkańca Polski, jaki region kojarzy mu się z wilkami zdecydowana większość odpowie, że z Bieszczadami. W żadnym ze znanych mi współczesnych herbów polskich nie spotkamy srebrnego wilka jako godła herbowego.
Barwy herbu mają także swoją symbolikę:
Barwa błękitna oprócz barwy nieba symbolizuje wierność, skromność, oddanie.
Barwa godła w herbie - srebrnego wilka / widocznego jako biały gdyż tak oznacza się srebro/ to oznaczenie pięciu cnót: pokory, czystości, uczciwości, niewinności, niepokalaności. Natomiast czerwony symbolizuje zwycięstwo, panowanie, waleczność. Współczesne skojarzenia z zielenią to przede wszystkim z życiem, harmonią, naturą i bliskim kontaktem z nią. Stanowi kolor uzdrowienia, wolności i nadziei, powodzenia i zadowolenia.

ReasumujÄ…c:

Tarcza herbowa renesansowa, zaokrąglona, pole tarczy podzielone na 3 części Barwy heraldyczne:

- pole górne: bÅ‚Ä™kitne, barwa pola tarczy herbowej historycznego herbu „Sas” wystÄ™pujÄ…cego wÅ›ród rodzin mieszkajÄ…cych na terenie dzisiejszego powiatu, dodatkowo barwa tarczy herbowej 2 gmin powiatu; Czarnej i Lutowisk, ponadto barwa bÅ‚Ä™kitna wystÄ™puje w tarczach herbowych BeÅ‚za i Uhnowa skÄ…d mieszkaÅ„ców przesiedlono w 1951 roku na teren powiatu bieszczadzkiego

- godÅ‚o herbowe – srebrny wilk, drapieżnik mocno kojarzÄ…cy siÄ™ z Bieszczadami /w herbie srebro zgodnie z reguÅ‚ami szrafowania oddane jako biaÅ‚e puste pole/

- pole Å›rodkowe zielone - symbolizujÄ…ce zielone i czyste Bieszczady dolne pole tarczy herbowej - czerwone, barwa pola historycznego herbu „PrzestrzaÅ‚” używanego przez rodziny mieszkajÄ…ce na terenie dzisiejszego powiatu, barwa herbu najwiÄ™kszej gminy i jednoczeÅ›nie siedziby powiatu - Ustrzyk Dolnych, barwa ta wystÄ™puje też w herbie Sokala, Waręża i BeÅ‚za po roku 1772.

- granica podziału pól - nad polem zielonym linia górna łamana w 1/3 długości od strony lewej, symbolizująca bieszczadzkie szczyty, dolna linia nad polem czerwonym prosta.

Zygmunt Krasowski

W tym numerze Połonin zamieszczamy omówienie jednej z propozycji herbu powiatu bieszczadzkiego. W kolejnym numerze następna propozycja. Liczymy na to, że czytelnicy Połonin wezmą udział w dyskusji jaki chcieliby mieć herb powiatu.


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=632