:: [Nr 6/82] Olimpijczyk z Ustjanowej
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2009-05-19 17:26:51)

W dniach od 6 do 9 lutego 2009 roku w Stanach Zjednoczonych odbyły się VIII Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Wzięło w nich udział ponad 2000 zawodników z 85 krajów w tym licząca 65 zawodników reprezentacja Polski. Jedynym reprezentantem województwa Podkarpackiego był Mateusz Koluch z Ustjanowej, startujący w narciarstwie klasycznym.


Mateusz wystartowaÅ‚ w trzech konkurencjach, we wszystkich odnoszÄ…c oszaÅ‚amiajÄ…ce sukcesy. W biegach na 500 i 1000 metrów nie miaÅ‚ sobie równych zdobywajÄ…c zÅ‚ote medale olimpijskie a w sztafecie 4 x 1000m zdobyÅ‚ wraz z kolegami z reprezentacji srebrny medal dla Polski. Wszystkie biegi odbywaÅ‚y siÄ™ technikÄ… klasycznÄ…. CaÅ‚a impreza odbywaÅ‚a siÄ™ w Krainie KwitnÄ…cego Ziemniaka za jaki jest uważany amerykaÅ„ski Stan Idaho. Pobyt zawodników w Stanach Zjednoczonych trwaÅ‚ dwa tygodnie i dla wielu z nich pozostanie on zapewne przygodÄ… życia. Mateusz Koluch od poczÄ…tku uczyÅ‚ siÄ™ ustrzyckiej Szkole Podstawowej nr3, bardziej znanej pod nazwÄ… szkoÅ‚y specjalnej. Jest absolwentem gimnazjum i aktualnie uczÄ™szcza do szkoÅ‚y przysposabiajÄ…cej do pracy. SwojÄ… przygodÄ™ z nartami rozpoczÄ…Å‚ od zabaw na Å›niegu a jego opiekunkÄ… i trenerkÄ… jest pani Dorota Podstawek. Mateusz bardzo zmieniÅ‚ siÄ™ po olimpiadzie, nabraÅ‚ wyjÄ…tkowej motywacji do treningu i jak mówi jego trenerka „bieganie staÅ‚o siÄ™ dla niego najważniejszym elementem życia”.


Dla wielu osób termin Olimpiady Specjalne nie jest znany stąd kilka zdań wyjaśnienia. Zostały one stworzone w przekonaniu, że osoby domknięte niesprawnością intelektualną, potrafią przy odpowiednim prowadzeniu czerpać wiele radości z treningu i uczestnictwa w zawodach sportowych. Celem Olimpiad Specjalnych jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez zapewnienie im udziału w treningach i współzawodnictwie sportowym. Drugim, równie ważnym celem jest zwiększenie świadomości społecznej poprzez szerzenie wiedzy na temat możliwości osób z tą formą niepełnosprawności.


Zawodnikom Olimpiad specjalnych przyÅ›wieca wspaniaÅ‚e motto które brzmi: „PragnÄ™ zwyciężyć, lecz jeÅ›li nie bÄ™dÄ™ mógÅ‚ zwyciężyć, niech bÄ™dÄ™ dzielny w swym wysiÅ‚ku”. SÅ‚owa te po raz pierwszy wypowiedziaÅ‚a pani Eunice Kennedy Shriver w dniu 20 lipca 1968 roku podczas otwarcia I MiÄ™dzynarodowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w amerykaÅ„skim Chicago. A tak naprawdÄ™ to wszystko zaczęło siÄ™ pięć lat wczeÅ›niej kiedy to wspomniana pani Kennedy Shriver zorganizowaÅ‚a pierwszÄ… półkoloniÄ™ sportowÄ… dla osób z niesprawnoÅ›ciÄ… intelektualnÄ…. Ta niezwykÅ‚a kobieta z klanu Kennedych, siostra nieżyjÄ…cego prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy̕ego poÅ›wiÄ™ciÅ‚a siÄ™ tej sprawie bez reszty, nie szczÄ™dzÄ…c na ten cel czasu i pieniÄ™dzy. Jednym z otwierajÄ…cych VIII Åšwiatowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Idaho byÅ‚ znany aktor a obecnie Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger, prywatnie zięć pani Eunice Kennedy Shriver . Idea Olimpiad Specjalnych dotarÅ‚a do Polski w latach osiemdziesiÄ…tych ubiegÅ‚ego wieku a w 1985 roku przy ZarzÄ…dzie Głównym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci powstaÅ‚a Ogólnopolska Rada Olimpiad Specjalnych. Ogromnym wyróżnieniem dla Polski jest przyznanie jej prawa organizacji Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbÄ™dÄ… siÄ™ w Warszawie w2010 roku. Mateuszowi Koluchowi, jego trenerce oraz wszystkim którzy przyczynili siÄ™ do jego sukcesu, serdecznie gratulujemy.

Marek Prorok


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=606