:: [Nr 2/78] Kalendarium "Połonin"
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2009-02-27 12:49:25)

W II Rzeczpospolitej

1 lutego 1925
W tym dniu rozpoczęła się historia publicznej radiofonii w Polsce. Doświadczalna stacja radiowa Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego nadała swoją pierwszą oficjalną audycję radiową. Fakt ten uznaje się za początek Polskiego Radia.

2 lutego 1921
W Paryżu podpisano polsko-francuską deklarację o przyjaźni i układ polityczny w raz z konwencją wojskową, która przewidywała wzajemną pomoc w przypadku napaści Niemiec, na którąś ze stron. Mniej korzystny dla Polski okazał się układ handlowy przewidujący między innymi szczególne przywileje Francji w polskiej gospodarce. Podpisany układ był jednym z fundamentów polityki zagranicznej II Rzeczpospolitej.

5 lutego 1937
RzÄ…d polski podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ o utworzeniu Centralnego OkrÄ™gu PrzemysÅ‚owego. Centralny OkrÄ™g PrzemysÅ‚owy zwany w skrócie COP-em byÅ‚ oÅ›rodkiem przemysÅ‚u ciężkiego zlokalizowanym w poÅ‚udniowo-centralnych dzielnicach naszego kraju. ByÅ‚, bez wÄ…tpienia, jednym z najwiÄ™kszych przedsiÄ™wzięć ekonomicznych II Rzeczypospolitej. Celem COP-u byÅ‚o zwiÄ™kszenie ekonomicznego potencjaÅ‚u Polski, rozbudowa przemysÅ‚u ciężkiego i zbrojeniowego, a także zmniejszenie bezrobocia wywoÅ‚anego skutkami wielkiego kryzysu. JarosÅ‚aw, Krosno, Nisko, Nowa DÄ™ba, PrzemyÅ›l, Rzeszów, Sanok, Stalowa Wola, Tarnobrzeg to miejscowoÅ›ci naszego województwa, które swój rozwój zawdziÄ™czajÄ… COP-owi. Bieszczadzkie hydroelektrownie Myczkowce i Solina, sÄ… również „dzieckiem COP-u” i choć wybudowano je w latach 50 i 60 XX wieku, to wÅ‚aÅ›nie wówczas rozpoczÄ™to prace przygotowawcze tych inwestycji, przerwane wybuchem wojny.

7 lutego 1919
Na mocy dekretu wydanego w tym dniu przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z dniem 8 lutego powołano do życia Najwyższą Izbę Kontroli. Przez 90 lat swojej historii NIK ulegał różnym przekształceniom. Dzisiaj jest w pełni niezależnym organem kontrolnym podporządkowanym Sejmowi RP. Głównym zadaniem prowadzonych przez NIK kontroli jest dostarczanie Sejmowi i opinii publicznej informacji o działaniach państwa, które są oceniane pod kątem: legalności, gospodarności, celowości oraz rzetelności.

10 lutego 1919
Otwarty zostaÅ‚ Sejm Ustawodawczy, pierwszy po okresie rozbiorowym parlament Rzeczpospolitej wyÅ‚oniony w wyniku demokratycznych wyborów. Najważniejszym zadaniem Sejmu Ustawodawczego byÅ‚o uchwalenie ustawy zasadniczej Rzeczpospolitej Polskiej. Prace Sejmu zakoÅ„czyÅ‚y siÄ™ sukcesem, jakim bez wÄ…tpienia byÅ‚o uchwalenie „Konstytucji Marcowej”. Kadencja Sejmu trwaÅ‚a do 27 listopada 1922 roku.

10 lutego 1920
W Pucku dokonano symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Głównym celebrantem uroczystości był generał Józef Haller jako dowódca Frontu Pomorskiego-operacyjnego związku taktycznego Wojska Polskiego, którego zadaniem było przejęcie 140-kilometrowego odcinka wybrzeża Morza Bałtyckiego przyznanego Polsce przez Traktat Wersalski. Zaślubin dokonano poprzez wrzucenie do Bałtyku platynowego pierścienia. W uroczystości, poza wspomnianym generałem Hallerem, uczestniczył minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski(późniejszy prezydent RP) oraz przedstawiciele nowej administracji Województwa Pomorskiego. Platynowy pierścień został ufundowany i ofiarowany przez polskich mieszkańców Gdańska.

10 lutego 1925
Polska zawarła Konkordat z Watykanem, ratyfikowany w dniu 27 marca tego samego roku. W wyniku konkordatu kościół katolicki uzyskał ogromne uprawnienia, niespotykane w innych krajach europejskich. Szczególnym rozwiązaniem konkordatu był brak klauzuli obecnej w innych konkordatach, wyraźnie stwierdzającej, że uprawnienia kościoła nie mogą stać w sprzeczności z porządkiem prawnym państwa polskiego. Można pokusić się o stwierdzenie, że kościół katolicki i jego kler stanęli ponad prawem Rzeczpospolitej. Głównym negocjatorem konkordatu estrony polskiej był ówczesny minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Stanisław Grabski.

10 lutego 1926
Rozporządzeniem Rady Ministrów RP zostały nadane prawa miejskie Gdyni. Ta mała wioska rybacka stała się po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku jedną z najważniejszych miejscowości II Rzeczpospolitej. W 1921 roku rozpoczęto tu budowę portu morskiego mającego zapewnić Polsce niezależność od niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsk. Dynamika rozwoju Gdyni była niesamowita, świadczy o tym wzrost liczby mieszkańców od 1300 w roku 1920 do 127 tysięcy w roku 1939. Port w Gdyni był w okresie międzywojennym ważnym stymulatorem rozwoju gospodarczego II RP.

20 lutego 1919
Sejm Ustawodawczy uchwaliÅ‚ „MaÅ‚Ä… KonstytucjÄ™”, która powierzaÅ‚a Sejmowi najwyższÄ… wÅ‚adzÄ™ w odradzajÄ…cym siÄ™ paÅ„stwie. Wola Sejmu miaÅ‚a być wykonywana przez Naczelnika PaÅ„stwa(funkcjÄ™ tÄ™ powierzono Józefowi PiÅ‚sudskiemu) oraz RadÄ™ Ministrów. „MaÅ‚a Konstytucja” regulowaÅ‚a system organów paÅ„stwowych do czasu uchwalenia nowej konstytucji. Uchylona zostaÅ‚a z dniem 1 czerwca 1921 roku na mocy Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej uchwalonej w dniu 17 marca 1921 roku.

W "Ludowej" Rzeczpospolitej

4 lutego 1947
Na pierwszej sesji zebraÅ‚ siÄ™ Sejm Ustawodawczy wybrany w dniu 19 stycznia 1947 roku w wyborach sfaÅ‚szowanych przez ówczesne wÅ‚adze komunistyczne. Najważniejsze wydarzenia zwiÄ…zane z tym Sejmem to wybór BolesÅ‚awa Bieruta na prezydenta RP, uchwalenie w 19 lutego 1947 ustawy konstytucyjnej zwanej „MaÅ‚Ä… KonstytucjÄ… oraz uchwalenie Konstytucji PRL w dniu 22 lipca 1952 roku.

5 lutego 1947
Sejm Ustawodawczy wybrał na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bolesława Bieruta. Wyboru dokonał Sejm a nie Zgromadzenie Narodowe, gdyż w wyniku referendum z 30 czerwca 1946 roku Senat RP przestał istnieć.

6 lutego 1989
W UrzÄ™dzie Rady Ministrów w Warszawie rozpoczęły siÄ™ obrady OkrÄ…gÅ‚ego StoÅ‚u. W obradach uczestniczyli przedstawiciele wÅ‚adz PRL i opozycji. W wyniku rozmów, które zakoÅ„czyÅ‚y siÄ™ 5 kwietnia 1989 roku, rozpoczęła siÄ™ transformacja ustrojowa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Rozmowy OkrÄ…gÅ‚ego StoÅ‚u, sukces opozycji w wyborach przeprowadzonych w dniu 4 czerwca 1989 roku oraz wydarzenia jakie nastÄ…piÅ‚y po wyborach staÅ‚y siÄ™ sygnaÅ‚em dla pozostaÅ‚ych krajów tak zwanego „obozu socjalistycznego” i zapoczÄ…tkowaÅ‚y proces przemian ustrojowych w tych krajach. Wydarzenia drugiej poÅ‚owy roku 1989 nazywane sÄ… „JesieniÄ… Narodów”.

8 lutego 1985
Na Morzu Północnym zatonął drobnicowiec m/s Busko Zdrój. W wyniku katastrofy zginęły 24 osoby, tylko jednemu z członków załogi(radiooficerowi) udało się uratować. Katastrofa nastąpiła podczas silnego sztormu, wadliwie zamocowany ładunek uległ przesunięciu w wyniku czego statek stracił stateczność, przewrócił się i błyskawicznie zatonął. Rozbitkowie stracili życie na skutek wyziębienia, oczekując na ratunek w lodowatej wodzie Morza Północnego. Ofiary katastrofy zostały pochowane i upamiętnione pomnikiem na Cmentarzu Komunalnym w Gdyni Witominie.

10 lutego 1976
Sejm Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej uchwaliÅ‚ prawie jednogÅ‚oÅ›nie, przy jednym gÅ‚osie wstrzymujÄ…cym siÄ™, poprawki do obowiÄ…zujÄ…cej Konstytucji PRL. Najważniejsze z przyjÄ™tych poprawek to wprowadzenie zasady przewodniej roli PZPR w rzÄ…dzeniu paÅ„stwem oraz zapisanie w Konstytucji sojuszu z ZSRR. Jedynym posÅ‚em, który nie zagÅ‚osowaÅ‚ siÄ™ za zmianami byÅ‚ StanisÅ‚aw Stomma – profesor prawa z uniwersytetu JagielloÅ„skiego.

11 lutego 1972
Na XI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w japońskim Sapporo skoczek narciarski Wojciech Fortuna zdobył pierwszy w historii i jak dotychczas jedyny, złoty medal olimpijski dla Polski w dyscyplinach zimowych. Zwycięstwo zapewnił Fortunie skok na odległość 111metrów oddany w pierwszej serii skoków.

11 lutego 1981
Generał Wojciech Jaruzelski został Prezesem Rady Ministrów PRL.

15 lutego 1951
Zawarta została umowa pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o zamianie odcinków terytoriów państwowych. W wyniku umowy Ustrzyki Dolne i okolice znalazły się na terytorium Rzeczpospolitej.

15 lutego 1979
W warszawskiej Rotundzie PKO doszło do tragicznego w skutkach wybuchu gazu. W wyniku wypadku zginęło 49 osób, około 100 zostało rannych, budynek uległ zniszczeniu w 70%.

W III Rzeczpospolitej

2 lutego 2007
Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie Macieja Czeredysa Pałac Kultury i Nauki został wpisany do rejestru zabytków.

6 lutego 2002
W JastrzÄ™biu Zdroju na terenie Kopalni WÄ™gla Kamiennego „Jas-Mos” doszÅ‚o do tragicznej w skutkach katastrofy. Nad ranem na poziomie 700metrów, podczas robót strzaÅ‚owych doszÅ‚o do wybuchu pyÅ‚u wÄ™glowego. W strefie wybuch znajdowaÅ‚o siÄ™ 47 górników, 10 z nich poniosÅ‚o Å›mierć a dwóch zostaÅ‚o rannych.

9 lutego 1990
W Polsce przywrócono dawne godło państwowe. Nastąpił powrót Orła Białego z koroną wg wzoru z 1927 r.

11 lutego 2008
Prokuratura umorzyÅ‚a postÄ™powanie sprawdzajÄ…ce w sprawie książki Jana Tomasza Grossa „Strach antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaÅ›ci". W uzasadnieniu swojej decyzji Prokuratura Rejonowa dla Krakowa Krowodrzy stwierdziÅ‚a, że „ w publikacji nie znaleziono wypowiedzi bÄ™dÄ…cych pomówieniem, znieważeniem narodu polskiego lub nawoÅ‚ywaniem do nienawiÅ›ci na tle różnic narodowoÅ›ciowych”.


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=530