:: [Nr 1/77] Kalendarium "Połonin"
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2009-01-26 11:14:14)

W II Rzeczpospolitej

16 stycznia 1919
Został powołany nowy prezes Rady Ministrów. Ignacy Jan Paderewski obejmując tekę premiera został równocześnie ministrem spraw zagranicznych. Ten skuteczny dyplomata i niezwykle sprawny negocjator w znaczący sposób przyczynił się do odbudowy polskiej państwowości po okresie rozbiorowym.

20 stycznia 1924
Zostało opublikowane rozporządzenie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o systemie monetarnym. Oznaczało ono wprowadzenie na całym terytorium Rzeczpospolitej nowej jednolitej waluty. Decyzja ta była elementem tzw. "planu stabilizacyjnego" autorstwa Władysława Grabskiego polegającego na głębokiej reformie skarbu państwa i systemu walutowego. Jej ostoją był, niezależny od rządu, Bank Polski i w pełni wymienialny, oparty na stabilnym kursie, złoty. Reformy Grabskiego doprowadziły do ustabilizowania sytuacji gospodarczej i pozwoliła na dynamiczny rozwój Polski w latach 20.i 30. XX wieku.

24 stycznia 1925
Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej uchwaliła wzniesienia w warszawie Grobu Nieznanego Żołnierza.

26 stycznia 1919
Odbyły się pierwsze w historii Polski powszechne, demokratyczne wybory do Sejmu Ustawodawczego. Podstawą ich przeprowadzenia był dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z dnia 28 października 1918 roku. Warta podkreślenia jest wysoka frekwencja wyborcza, która w poszczególnych okręgach wynosiła od 60 do 90 %.

26 Stycznia 1934
W Berlinie doszło do podpisania paktu o nieagresji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a III Rzeszą. Pakt został zawarty na 10 lat a podpisy pod nim złożyli Adolf Hitler i ambasador Józef Lipski. Zawarta umowa była jednym z elementów polityki zagranicznej Piłsudskiego. Czas boleśnie zweryfikował jej założenia.

W „Ludowej” Rzeczpospolitej

16 stycznia 1961
Do Krakowa na Wawel powróciła z Kanady część skarbów królewskich wywiezionych z polski we wrześniu 1939 roku. Wśród odzyskanych zbiorów znajdowała się miedzy innymi kolekcja wawelskich arrasów.

16 stycznia 1968
WÅ‚adze paÅ„stwowe PRL podjęły decyzjÄ™ o zawieszeniu przedstawieÅ„ „Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka z Gustawem Holoubkiem w roli Konrada. W dniu 30 stycznia sztukÄ™ „zdjÄ™to” z afisza warszawskiego Teatru Narodowego. ReperkusjÄ… tej decyzji byÅ‚ poważny kryzys polityczny znany pod nazwÄ… „wydarzeÅ„ marcowych”.

19 stycznia 1947
Odbyły się pierwsze po wojnie wybory do Sejmu Ustawodawczego. W zasadzie były one swoistego rodzaju plebiscytem, wybierano bowiem pomiędzy PPR i jej satelitami a Polskim Stronnictwem Ludowym kierowanym przez Stanisława Mikołajczyka. W założeniu rządzącej Polską PPR wybory miały stać się wyrazem demonstracyjnego poparcia społeczeństwa dla prowadzonej przez tę partię polityki. Apelowano o głosowanie jawne organizując w tym celu demonstracyjne przemarsze do lokali wyborczych. Wszystkie podejmowane zabiegi nie przeniosły spodziewanego rezultatu i poparcie społeczne dla polityki PPR było dalekie od spodziewanego. Sfałszowano więc wybory i w ten sposób osiągnięto wytyczone cele.

19 stycznia 1965
W Sopocie odbyÅ‚ siÄ™ pierwszy koncert zespoÅ‚u „Czerwone Gitary”. Zespół ten staÅ‚ siÄ™ w kolejnych latach jednÄ… z najważniejszych ikon polskiej muzyki rozrywkowej. CieszyÅ‚ siÄ™ wówczas niespotykanÄ… dzisiaj popularnoÅ›ciÄ….

20 stycznia 1982
Rząd Polski podjął decyzję o budowie pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej Żarnowiec. Elektrownię zlokalizowano na Jeziorem Żarnowieckim na terenie wsi Kartoszyno. Katastrofa w Czarnobylu oraz przemiany polityczne w Polsce spowodowały, że budowy elektrowni nigdy nie ukończono. W dniu 17 grudnia 1990 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę o postawieniu "Elektrowni Jądrowej Żarnowiec w Budowie" w stan likwidacji. Ostateczna likwidacja nastąpiła w dniu 31 grudnia 1992 roku.

23 stycznia 1953
Telewizja Polska rozpoczęła regularne nadawanie programu telewizyjnego. Dzisiaj trudno w to uwierzyć, ale owa regularność oznaczała półgodzinną audycję raz w tygodniu.

25 stycznia 1967
Z Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich polski żeglarz Leonid Teliga wyruszyÅ‚ w samotny rejs dookoÅ‚a Å›wiata. WÅ›ród tych, którzy samotnie opÅ‚ynÄ™li kulÄ™ ziemskÄ… nazwisko Leonida Teligi znajduje siÄ™ na czwartym miejscu. Okrążenie Ziemi zajęło Leonidowi Telidze 2 lata, 13 dni, 21 godzin i 13 minut. Godnym podkreÅ›lenia jest, że rejs dookoÅ‚a Å›wiata zostaÅ‚ zorganizowany wyÅ‚Ä…cznie wÅ‚asnymi siÅ‚ami żeglarza. Jako prywatny armator zbudowaÅ‚ swój jacht „Opty”(nazwa od sÅ‚owa optymista) i z wÅ‚asnych oszczÄ™dnoÅ›ci sfinansowaÅ‚ rejs. Niewiele osób wie, że rozpoczynajÄ…c swój samotny rejs Leonid Teliga zmagaÅ‚ siÄ™ z ciężkÄ… chorobÄ… nowotworowÄ…. PokonaÅ‚ oceany ale z nowotworem niestety przegraÅ‚, zmarÅ‚ w kilkanaÅ›cie miesiÄ™cy później w dniu 21 maja 1971 roku.

25 stycznia 1971
W Gdańsku podczas przemówienia do robotników ówczesny I sekretarz KC PZPR Edward Gierek zadał słynne pytanie "Pomożecie?".

27 stycznia 1957
Odbyło się pierwsze losowanie Toto-Lotka.

30 stycznia 1968
Po jedenastym przedstawieniu „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym w Warszawie, które w wyniku decyzji wÅ‚adz paÅ„stwowych miaÅ‚o być ostatnim, doszÅ‚o do gÅ‚oÅ›nych protestów na widiowi teatru. Studenci, którzy stanowili wiÄ™kszość widowni, wznosili okrzyki „NiepodlegÅ‚ość bez cenzury” i „Chcemy kultury bez cenzury”. Po wyjÅ›ciu z teatru grupa okoÅ‚o 200 osób udaÅ‚a siÄ™ pod pomnik Adama Mickiewicza. U stóp pomnika zÅ‚ożono transparent z napisem „Chcemy dalszych przedstawieÅ„”. Mimo spokojnego przebiegu demonstracji, spokojna poczÄ…tkowo milicja podjęła zdecydowanÄ… interwencjÄ™. Uczestników demonstracji rozpÄ™dzono paÅ‚kami a 35 z nich trafiÅ‚o do aresztu. DziewiÄ™ciu z nich stanęło przed kolegium karno-administracyjnym a dwóch Adama Michnika i Henryka Szlajfera usuniÄ™to z Uniwersytetu Warszawskiego. Taka byÅ‚a bezpoÅ›rednia przyczyna wydarzeÅ„ marcowych.

W III Rzeczpospolitej

23 stycznia 2008
O godzinie 19.07 w pobliżu wojskowego lotniska w Mirosławcu doszło do katastrofy wojskowego samolotu transportowego CASA C-295. Na pokładzie samolotu podróżowało 20 wojskowych w większości wyższych oficerów lotnictwa, wszyscy zginęli.

24 stycznia 1996
Premier rzÄ…du RP Józef Oleksy zÅ‚ożyÅ‚ dymisjÄ™. Powodem dymisji byÅ‚o oskarżenie zÅ‚ożone z trybuny sejmowej przez Ministra Spraw WewnÄ™trznych Andrzeja Milczanowskiego, który zarzuciÅ‚ Oleksemu szpiegostwo na rzecz Rosji pod pseudonimem „Olin”. Przedstawionych przez Milczanowskiego zarzutów nigdy nie potwierdzono. ByÅ‚ to prawdopodobnie jeden z elementów brutalnej kampanii politycznej jakÄ… przeciwko Aleksandrowi KwaÅ›niewskiemu prowadziÅ‚ Lech WaÅ‚Ä™sa.

24 stycznia 2001
W powstała nowa partia polityczna o nazwie Platforma Obywatelska RP. Za początek nowej partii przyjmuje się demonstrację poparcia dla niej, jaka w tym dniu miała miejsce w gdańskiej Hali Oliwia.

28 stycznia 2006
Około godziny 17.15 zawalił się dach hali wystawowej Międzynarodowych Targów Katowickich. W tym czasie w obiekcie znajdowało się około 700 osób uczestniczących międzynarodowej wystawie gołębi pocztowych. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób o ponad 170 zostało rannych. Przeprowadzone śledztwo wykazało, że przyczyną katastrofy były błędy konstrukcyjne i wykonawcze.

29 stycznia 1990
W warszawskiej Sali Kongresowej dobiegaÅ‚ koÅ„ca IX Zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, ostatni w historii tej organizacji. Z ust MieczysÅ‚awa Rakowskiego I sekretarza KC PZPR padÅ‚y w tym dniu znamienne sÅ‚owa „Sztandar PZPR wyprowadzić”.


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=508