:: [Nr 14/74] Polemiki
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2008-12-05 12:41:41)

W numerze 13 „Naszych PoÅ‚onin” redaktor WiesÅ‚aw Stebnicki w art. „Komu mleczarnia, komu?” odważyÅ‚ siÄ™ poruszyć temat kompromitujÄ…cy Ustrzyki a głównie ustrzyckich notabli. Jak to siÄ™ staÅ‚o, że oddana do ruchu w 1993 r. gigant-mleczarnia w Ustrzykach nie rozpoczęła produkcji, zostaÅ‚a roztrwoniona i zmarnowana a jej resztki do dziÅ› nie wiadomo jak zagospodarować.
Jak mi wiadomo, mleczarnia ta powstaÅ‚a z inicjatywy ustrzyckiego posÅ‚a PSL Wrony i byÅ‚a gorÄ…co wspierana przez ówczesnego burmistrza Ustrzyk Korczaka oraz byÅ‚ego wicewojewodÄ™ kroÅ›nieÅ„skiego PÄ™zioÅ‚a. Inwestycja kosztowaÅ‚a okoÅ‚o 40 mld „starych zÅ‚otych”. FinansowaÅ‚ jÄ… BGÅ» z Leska a prace budowlane wykonaÅ‚o leskie PBRol. Należy podkreÅ›lić, że wyposażenie mleczarni (agregaty chÅ‚odnicze, zbiorniki mleka, chÅ‚odziarki, przewody i pompy byÅ‚y wykonane ze stali nierdzewnej i aparatura elektryczna) stanowiÅ‚y okoÅ‚o ¾ wartoÅ›ci caÅ‚ej inwestycji.
Pan redaktor nie pisze jak można było zapobiec tym stratom i czy coś robiono w tym zakresie. Czy interesował się tą chybioną inwestycją NIK lub prokuratura? W czasie trwania budowy było już wiadome, że na skutek dziwnej polityki ówczesnego rządu padło gros PGR-ów i gospodarstwa wojskowe, które miały być m. in. dostarczycielami mleka do mleczarni. A więc wiadomo było, że nie będzie potrzebnej ilości mleka a mimo tego kontynuowano budowę mleczarni. Przecież można było zatrzymać, po zakończeniu robót budowlanych, wyposażenie mleczarni w bardzo drogi sprzęt. Wówczas straty byłyby mniejsze a wybudowane pomieszczenia można było wykorzystać np. na magazyny. Tego jednak nie zrobiono i zmarnowano olbrzymie pieniądze podatników. Dyrektor BGŻ śp. Mieczysław Buziewicz, martwił się zaistniałą sytuacją. Wiedział, że zanosi się na katastrofę lecz najeżdżany często przez ustrzyckich działaczy godził się na finansowanie tej beznadziejnej budowy.
Wówczas to wg notabli ustrzyckich mleczarnia, kombinat w Ustianowej oraz olbrzymi szpital tworzyÅ‚y Å‚aÅ„cuch zakÅ‚adów decydujÄ…cych o dynamicznym rozwoju Ustrzyk, wÅ‚adzom zaÅ› Ustrzyk marzyÅ‚o siÄ™ panowanie nad Bieszczadami. CzÄ™sto chwalono siÄ™ przyrostem zatrudnienia w Ustrzykach i stwarzano w mediach atmosferÄ™: „Ustrzyki stolicÄ… Bieszczadów”.
Na przeÅ‚omie wieków gdy przystÄ…piono do tworzenia powiatów, ustrzyckie wÅ‚adze wspierane przez swego patrona PÄ™zioÅ‚a z Warszawy w podstÄ™pny sposób „wykolegowaÅ‚y” nieudolnych burmistrzów z Leska i Ustrzyki zapanowaÅ‚y nad Bieszczadami. Ustrzyczanie triumfowali. W mieÅ›cie bawiono siÄ™ z okazji osiÄ…gniÄ™tego sukcesu pijÄ…c na pohybel Leska. Euforia ustrzycka dÅ‚ugo nie trwaÅ‚a. Wkrótce okazaÅ‚o siÄ™, że Bieszczadami rzÄ…dzÄ… lesczanie, którzy doprowadzili do powstania powiatu leskiego. Obecnie w Bieszczadach sÄ… dwa powiaty, które rywalizujÄ… ze sobÄ…, co wychodzi Bieszczadom na dobre.

Mineło kilkanaście lat:

– z gigantycznej ustrzyckiej mleczarni pozostaÅ‚y tylko budynki oraz olbrzymie straty finansowe,

- Ustjanowa – olbrzym Bieszczadzki z powodu braku surowca rozpadÅ‚ siÄ™ na kilka maÅ‚ych zakÅ‚adzików, jednÄ… z hal wykorzystano do segregacji odpadów, a reszta to ruiny,

- olbrzymi ustrzycki szpital, za duży jak na istniejące potrzeby z trudem walczy o utrzymanie się.

Ustrzyki wyludniają się powoli. W ten sposób skończyły się marzenia władców Ustrzyk o potędze i panowaniu nad Bieszczadami.
Opisana dziaÅ‚alność gospodarcza Ustrzyk to klasyczny przykÅ‚ad okreÅ›lany zÅ‚oÅ›liwie przez Niemców jako „polnische Wirtschaft” (polska gospodarka w pejoratywnym tego sÅ‚owa znaczeniu). „Straszni mieszczanie” z Leska jak nas nazywa redaktor Stebnicki wyciÄ…gnÄ™li z opisanych wydarzeÅ„ wnioski. Czy ustrzyczanie również tego dokonali? PrzyszÅ‚ość pokaże.

Jan Lewicki

Ps. Zgadzam siÄ™ z redaktorem Stebnickim, że dla rozwoju miasta czy powiatu decydujÄ…cym czynnikiem jest nie historia lecz inwestycje dajÄ…ce pracÄ™ ludnoÅ›ci tam mieszkajÄ…cej i nie tylko. DziaÅ‚ania Leska idÄ… w tym kierunku co widać w Lesku i jego okolicach oraz w powiecie. Ponadto nie jest ważnym fakt, że w Lesku jest okoÅ‚o 3 tyÅ›. ludzi mniej niż w Ustrzykach. Na przykÅ‚ad w Nowym Jorku mieszka okoÅ‚o 12 mln ludzi lecz USA rzÄ…dzi Waszyngton gdzie mieszka „tylko” ok. 3,5 mln ludzi, tak że nie ilość jest ważna w tym przypadku lecz jakość, Panie redaktorze Stebnicki.



adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=442