:: [Nr 13/73] Skąd w Ustjanowej taka szkoła?
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2008-12-01 15:23:01)

Dwie wsie o nazwie Ustjanowa leżą na terenie gminy Ustrzyki Dolne. Jedna z nich z przymiotnikiem Dolna, druga zaÅ› wiÄ™ksza z przymiotnikiem Górna, obie z tradycjami siÄ™gajÄ…cymi XV wieku. Przez wsie prowadzi główny szlak komunikacyjny do Ustrzyk Dolnych oraz w wyższe partie Bieszczadów a także do polsko-ukraiÅ„skiego przejÅ›cia granicznego w KroÅ›cienku. Z tych powodów sÄ… bezspornie wizytówkÄ… ustrzyckiej gminy i powiatu bieszczadzkiego, bo to wÅ‚aÅ›nie tutaj przyjezdny turysta wjeżdża i ich granice. Wioski nie należą do bogatych, ale sÄ… schludnie utrzymane i nieźle zadbane. Wielu podróżnych zwraca uwagÄ™ na leżący przy samej drodze budynek SzkoÅ‚y Podstawowej zwany czÄ™sto budynkiem z samolotem. SzkoÅ‚a nosi zaszczytne imiÄ™ „Bohaterów Lotnictwa Polskiego”, które nawiÄ…zuje do chlubnej przeszÅ‚oÅ›ci, kiedy to w Ustjanowej mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ szkoÅ‚a szybowcowa. WyglÄ…d zewnÄ™trzny budynku szkoÅ‚y to wspaniaÅ‚a wizytówka Ustjanowej. Otoczenie szkoÅ‚a, to nie tylko czyste i bezpieczne miejsce ale dodatkowo urzÄ…dzone z wyjÄ…tkowym smakiem. Jak to możliwe, że w niewielkiej i niebogatej wsi funkcjonuje szkoÅ‚a na poziomie godnym pozazdroszczenia?

To przede wszystkim zasługa mieszkańców

Tak na moje pytanie odpowiedział Marek Konopka dyrektor szkoły, który funkcję tę pełni od roku 2001. Zostając dyrektorem szkoły miał przemyślaną koncepcję a w zasadzie wizję jej przyszłego funkcjonowania.


Zarówno szkoÅ‚a, jak i teren wokół niej, byÅ‚y w zÅ‚ym stanie technicznym. Jak sam mówi: „już na poczÄ…tku dyrektorowania miaÅ‚em wielkie szczęście, udaÅ‚o mi siÄ™ znaleźć Å›wietny kontakt z rodzicami”. PierwszÄ… rzeczÄ… jakÄ… udaÅ‚o siÄ™ zrobić, byÅ‚o uporzÄ…dkowanie terenu wokół szkoÅ‚y. WyciÄ™cie krzaków i rozplantowanie terenu zostaÅ‚y wykonane ze Å›rodków Rady Rodziców. NastÄ™pnie wyciÄ™to topole zagrażajÄ…ce bezpieczeÅ„stwu dzieci, drewno pozyskane z wyciÄ™tych topoli sprzedane zostaÅ‚o do tartaku w KroÅ›cienku, co przyniosÅ‚o okreÅ›lone pieniÄ…dze i w sposób istotny uaktywniÅ‚o akcjÄ™ pozyskiwania Å›rodków finansowych. Regularnie organizowano zabawy taneczne przy różnych okazjach oraz zainicjowano akcjÄ™ lepienia pierogów w okresie poprzedzajÄ…cym ÅšwiÄ™ta Bożego Narodzenia. DziaÅ‚alność ta dawaÅ‚a bardzo wymierne korzyÅ›ci finansowe. PierwszÄ… poważnÄ… inwestycjÄ… byÅ‚o wyremontowanie drogi dojazdowej do szkoÅ‚y. Rodzice zakupili kostkÄ™ brukowÄ… z wÅ‚asnych Å›rodków. a ustrzycka gmina sfinansowaÅ‚a zakup tÅ‚ucznia. Prace zostaÅ‚y w caÅ‚oÅ›ci wykonane przez rodziców. Jednorazowo przychodziÅ‚o do pracy po dwudziestu mężczyzn, którzy w sposób absolutnie profesjonalny wykonali caÅ‚Ä… robotÄ™. Kolejnym etapem byÅ‚o malowanie klas i korytarzy szkolnych. I znowu caÅ‚ość prac wykonali rodzice. Duży nacisk zostaÅ‚ poÅ‚ożony na wykorzystanie szkoÅ‚y jako oÅ›rodka kolonijnego w okresie wakacji letnich i ferii zimowych. Z pieniÄ™dzy zarobionych na koloniach wymienione zostaÅ‚y okna od strony poÅ‚udniowej i zachodniej z wyÅ‚Ä…czeniem sali gimnastycznej.

Ogromna pomoc gminy i nieprawdopodobny uśmiech losu.

Dach a wÅ‚aÅ›ciwie stropodach na szkole byÅ‚ w stanie opÅ‚akanym i podczas opadów atmosferycznych budynek szkoÅ‚y byÅ‚ permanentnie zalewany. DziÄ™ki dużemu zaangażowaniu wÅ‚adz miasta i gminy Ustrzyki Dolne, wykonano dach na budynku szkoÅ‚y. Wszystkie Å›rodki na tÄ™ kosztownÄ… inwestycjÄ™ zostaÅ‚y pozyskane przez ustrzyckÄ… gminÄ™. I wÅ‚aÅ›nie wtedy do SzkoÅ‚y Podstawowej w Ustjanowej Górnej uÅ›miechnÄ… siÄ™ los i otrzymaÅ‚a one duże Å›rodki pieniężne ze spadku po puÅ‚kowniku Nitce. Z tych funduszy wykonano caÅ‚Ä… gamÄ™ niezwykle ważnych prac. Przeprowadzono kapitalny remont kuchni, stołówki, sali gimnastycznej oraz sanitariatów i natrysków. Do dokoÅ„czenia remontu w sposób istotny przyczyniÅ‚a siÄ™ gmina poprzez uzyskanie Å›rodków finansowych z „Funduszy Norweskich”. To z tych funduszy sfinansowano wymianÄ™ pozostaÅ‚ych okien, wykonano prace zwiÄ…zane z dociepleniem budynku oraz estetycznÄ… elewacjÄ™ zewnÄ™trznÄ…. CaÅ‚oÅ›ci wizualnego wrażenia obiektu dopeÅ‚nia solidne i bardzo estetyczne ogrodzenie. ZostaÅ‚o ono sfinansowane ze Å›rodków PZU.W roku 2006 szkoÅ‚a wystartowaÅ‚a w konkursie „Bezpieczna droga z PZU”, uzyskujÄ…c w nim I miejsce poÅ‚Ä…czone z nagrodÄ… pieniężnÄ… w wysokoÅ›ci 300 tysiÄ™cy zÅ‚otych. TrwajÄ…ce w PZU zawirowania spowodowaÅ‚y duże trudnoÅ›ci w otrzymaniu nagrody. Wówczas w sukurs szkole przyszedÅ‚ burmistrz Ustrzyk Dolnych Henryk SuÅ‚uja. Bezspornie to jego osobiste zaangażowanie spowodowaÅ‚o, że szkoÅ‚a w Ustjanowej uzyskaÅ‚a wygrane Å›rodki. W pierwotnych zaÅ‚ożeniach Å›rodki te miaÅ‚y być przeznaczone na budowÄ™ „Miasteczka Ruchu Drogowego”. Priorytetem absolutnym byÅ‚o jednak ogrodzenie szkoÅ‚y z uwagi na jej poÅ‚ożenie w bezpoÅ›redniej bliskoÅ›ci bardzo ruchliwej drogi krajowej. Z tych to powodów miasteczko zostanie wykonane w skromniejszym zakresie, bÄ™dzie to swego rodzaju pierwszy etap jego budowy, bo z peÅ‚nej realizacji koncepcji Ustjanowianie nie rezygnujÄ….

Codzienność szkolna jest tu też trochę inna.

Do szkoły w chwili obecnej uczęszcza 121 uczniów a grono pedagogiczne liczy 8 nauczycieli na pełnych etatach i 4 osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin. Uczniowie wywodzą się z Ustjanowej Dolnej i Górnej, części Ustrzyk Dolnych oraz z sąsiedniej Stefkowej położonej w gminie Olszanica. Codziennie dojeżdża ponad 40 uczniów, dowożonych do szkoły autobusem komunikacji publicznej, ale z uwagi na duży ruch pojazdów panujący na drodze dojazdowej, podróżują w towarzystwie opiekuna opłacanego przez szkołę. Zadaniem opiekuna jest zadbanie o bezpieczny powrót dzieci do domu. Przy wysiadaniu przed szkołą na przyjeżdżający autobus oczekuje pani sprzątaczka, która przeprowadza dzieci przez ruchliwą drogę oddzielającą szkołę od przystanku.. Ciekawostką są obiady w szkolnej stołówce. Posiłek kosztuje1,5 zł a mimo tak niskiej ceny serwowane są smaczne i atrakcyjne dania. Jest to możliwe dzięki sponsorom o których skutecznie zabiegają dyrektor i Rada Rodziców. Wiele podstawowych produktów takich jak makaron, mąka, cukier, kasze są pozyskiwane od sponsorów. Dzięki temu z obiadów korzysta prawie 100% uczniów. W ramach opłaty za obiady w skali roku udaje się jeszcze wygospodarować środki na skromne prezenty mikołajowe wszystkich dzieci.

Ambitne plany na przyszłość.

Zaangażowanie rodziców było tu zawsze niesamowite. Organizowanie zabaw w szkole przynosiło konkretne korzyści finansowe, podobnie jak przedświąteczna produkcja pierogów. Jedna zabawa pozwalała na wymianę na przykład dwóch okien lub na organizację szkolnej wycieczki. Decyzja ministra Romana Giertycha zakazująca organizacji na terenie szkoły tego typu imprez położyła kres tej działalności. Produkcja świątecznych pierogów musiała zostać zaprzestana z uwagi na obowiązujące przepisy sanitarne. Nie zdeprymowało to jednak ani dyrektora, ani grona pedagogicznego ani tym bardziej rodziców. Pozyskiwania dodatkowych środków pieniężnych dla szkoły z pewnością nie zaprzestaną. Posiadają odpowiedni sprzęt i pełne wyposażenia na zorganizowanie prawie 100 miejsc noclegowych.


Tak wiÄ™c dziaÅ‚alność kolonijna w okresie wakacyjno-feryjnym bÄ™dzie z pewnoÅ›ciÄ… kontynuowana. Za szkoÅ‚Ä… znajduje siÄ™ ogrodzony teren na którym marzeniem dyrektora Konopki jest zorganizowanie maÅ‚ego stadionu sportowego. Inne marzenie to sala gimnastyczna przy szkole, bo ta istniejÄ…ca jest zbyt maÅ‚a. WystarczyÅ‚aby takiej wielkoÅ›ci jak w KroÅ›cienku, czy przy Zespole Szkół Publicznych nr 2. Problemem jest stojÄ…cy w sÄ…siedztwie szkoÅ‚y budynek, w którym kiedyÅ› mieÅ›ciÅ‚a siÄ™ biblioteka. Można by w nim, po przebudowie i remoncie, zorganizować rodzaj Å›wietlicy Å›rodowiskowej wyposażonej w stoÅ‚y do tenisa stoÅ‚owego czy atlas do ćwiczeÅ„ siÅ‚owych. W Ustjanowej nie ma Å›wietlicy wiejskiej i obiekt taki sÅ‚użyÅ‚by zarówno szkole jak i spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej. Najbardziej interesujÄ…cym zamierzeniem miejscowych jest plan stworzenie na terenie szkoÅ‚y atrakcyjnego oÅ›rodka szkoleniowego. W marzeniach dyrektora pÄ™tla drogowa, wchodzÄ…cego do realizacji „Miasteczka Ruchu Drogowego”, miaÅ‚aby stać siÄ™ w przyszÅ‚oÅ›ci częściÄ… toru do letniego szkolenia narciarzy biegowych.. Przy rozbudowie toru do dÅ‚ugoÅ›ci 500metrów, a jest to technicznie możliwe, ustjanowska szkoÅ‚a może stać siÄ™ w przyszÅ‚oÅ›ci zalążkiem centrum letniego szkolenia narciarzy biegowych. Wyasfaltowany i okrawężnikowany tor o trzymetrowej szerokoÅ›ci, na ogrodzonym terenie to wrÄ™cz wymarzone miejsce do tego rodzaju treningów. W realizacji tego przedsiÄ™wziÄ™cia niebagatelna jest pomoc i zaangażowanie pana StanisÅ‚awa Nahajowskiego powszechnie znanego pasjonata i animatora narciarstwa biegowego a w przeszÅ‚oÅ›ci dyrektora szkoÅ‚y w Ustjanowej. DziÄ™ki „Naszemu Panu Staszkowi”, jak w rozmowie ze mnÄ… nazywaÅ‚ Nahajowskiego Marek Konopka, udaÅ‚o siÄ™ uzyskać dla tego przedsiÄ™wziÄ™cia poparcie Polskiego ZwiÄ…zku Narciarskiego i samego prezesa Apoloniusza Tajnera. Możliwe jest również pozyskanie na ten cel Å›rodków z Ministerstwa Sportu. Na pewno w chwili obecnej jest to tylko marzenie, ale caÅ‚kiem realne i możliwe do realizacji...
Na zakończenie jeszcze jedno spostrzeżenie. Podczas naszego spotkania dyrektor Marek Konopka ani razu nie wspomniał o sobie i o własnych zasługach dla ustjanowskiej szkoły. Dla nikogo jednak nie ulega wątpliwości, że to on stał się głównym motorem wspaniałego dzieła jakim jest dzisiejszy budynek Szkoły Podstawowej w Ustjanowej. Ciężko pracując, potrafił umiejętnie wykorzystać szanse jakie dało wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i osiągnąć sukces dzięki wspaniałej współpracy z rodzicami i władzami gminy Ustrzyki Dolne.


Marek Prorok


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=427