:: [Nr 12/72] Fałszywe produkty dla naiwnych
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2008-11-19 14:12:29)

Dość czÄ™sto w różnych miejscach spotykamy siÄ™ z ofertami tak zwanych „przenoÅ›nych handlowców”, proponujÄ…cych nam zakup markowych towarów po bardzo atrakcyjnych cenach. PowinniÅ›my wystrzegać siÄ™ tego jak ognia, bo nie tylko, że zakupimy bezwartoÅ›ciowy towar, to jeszcze narazimy siÄ™ na odpowiedzialność karnÄ… za „paserstwo”, czyli udzielanie pomocy w zbyciu rzeczy uzyskanej przez sprzedawcÄ™ przy pomocy czynu zabronionego. Nie bÄ™dziemy mogli wytÅ‚umaczyć siÄ™ wÅ‚asnÄ… niewiedzÄ…, bowiem niska cena proponowanego produktu bezwÄ…tpienia sugeruje nielegalność jego pochodzenia. W przypadku nabycia towaru o wartoÅ›ci przekraczajÄ…cej 250 zÅ‚otych, czyn taki jest zagrożony karÄ… pozbawienia wolnoÅ›ci od trzech miesiÄ™cy do piÄ™ciu lat, co szczegółowo precyzujÄ… artykuÅ‚y 291 i 292 Kodeksu Karnego. Opisane poniżej wydarzenie jest przykÅ‚adem czekajÄ…cego nas niebezpieczeÅ„stwa.





W dniu 7 października 2008 roku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali na „zielonym rynku” w Ustrzykach Dolnych kilku obywateli Rumunii pochodzenia romskiego oferujÄ…cych przechodniom zakup profesjonalnych wiertarko – mÅ‚otków renomowanej firmy „Hilti” oraz cyfrowych kamer klasy HD wyprodukowanych przez „Sony”. W trakcie pobieżnej kontroli odnaleziono 14 zestawów wiertarek z których tylko dwa posiadaÅ‚y naklejone znaki firmowe „Hilti”, pozostaÅ‚e nosiÅ‚y naklejki firmy „Straus” a produktami „Hilti” stawaÅ‚y siÄ™ bezpoÅ›rednio przed zaoferowaniem klientowi. Funkcjonariusze zabezpieczyli również pewnÄ… ilość gotowych naklejek „Hilti”. Tak naprawdÄ™, to firma „Hilti” nigdy nie produkowaÅ‚a takiego modelu wiertarki jaki symbolizowaÅ‚a naklejka (TE -38) a zatrzymana podróbka byÅ‚a najbardziej zbliżona do modelu TE16C. Po dokÅ‚adnym obejrzeniu wiertarki można byÅ‚o bez trudu dostrzec jej kiepskÄ… jakość, na przykÅ‚ad koÅ„cówka do kucia Å›cian gięła siÄ™ już po najmniejszym zetkniÄ™ciu z twardym materiaÅ‚em. Przedstawiciel firmy „Hilti” wyceniÅ‚ poniesione straty na 3191 zÅ‚otych na jednej sztuce i taka wartość znajdzie siÄ™ wÅ›ród zarzutów postawionych zatrzymanym. Kamera cyfrowa marki „Sony” o symbolu DVX 900(takiego modelu firma „Sony” nigdy nie produkowaÅ‚a) byÅ‚a zewnÄ™trznie bardzo dobrze podrobiona i sprawiaÅ‚a wrażenie profesjonalnego produktu. Kamery „Sony” byÅ‚y oferowane w cenie 600 zÅ‚otych za sztukÄ™ a ktoÅ› wyjÄ…tkowo oporny na namowy sprzedawcy, mógÅ‚ „zbić” cenÄ™ nawet do 100 zÅ‚otych. Oryginalna kamera tej klasy to wydatek rzÄ™du 3000 zÅ‚otych, tak wiÄ™c „okazyjność” oferty powinna wzbudzić co najmniej poważne obawy kupujÄ…cego.





Dochodzenie wykazaÅ‚o, że wszystek sprzÄ™t zostaÅ‚ wyprodukowany w Chinach a nastÄ™pnie przewieziony na WÄ™gry, gdzie zakupili go mocodawcy zatrzymanych obywateli rumuÅ„skich. Wszystkie zabezpieczone produkty to sprzÄ™t bardzo niskiej jakoÅ›ci, można bez wÄ…tpienia nazwać go sprzÄ™tem jednorazowego użytku. Dokonane przestÄ™pstwo polega na użyciu zastrzeżonego znaku towarowego i jest szczegółowo opisane w ustawie Prawo wÅ‚asnoÅ›ci przemysÅ‚owej z dnia 30 czerwca 2000 roku, która w artykule 305 ust 1 mówi: „Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolnoÅ›ci albo pozbawienia wolnoÅ›ci do lat 2”. Ponieważ do zatrzymania rumuÅ„skich Romów doszÅ‚o na terenie miasta, funkcjonariusze Straży Granicznej przekazali dochodzenie ustrzyckiej Policji.


Marek Prorok


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=401