:: [Nr 5/55] Ponad sto milionów złotych wydadzą leskie ...
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2007-07-07 14:25:53)

Powiększ zdjęcie
Przewiduje się, że w 2007 roku około 112 mln złotych stanowić będą wydatki gmin wchodzących w skład powiatu leskiego oraz samego powiatu. Przedstawiają się one następująco; powiat Leski- 34,4 mln, gminy; Lesko- 34,7 mln, Solina- 18 mln, Olszanica 11 mln, Baligród 7,6 mln, Cisna- 6,3 mln.
Powyższe dane obrazują stan zamożności poszczególnych gmin i powiatu. Wprawdzie liczby te nie są oszałamiające ale ponieważ rosną z roku na rok więc dobrze świadczą o gospodarności kierownictwa powiatu oraz poszczególnych gmin.
Lesko, przeszło 150 letnia siedziba powiatu, dba nie tylko o swój rozwój ale też dba o rozwój gmin, które wchodzą w skład powiatu leskiego. I tak np. w 1931 r. dzieki staraniom ówczesnego burmistrza Hieronima Kollera została doprowadzona z Męcinki do Leska energia elektryczna. Linię przesyłową poprowadzono na stalowych słupach kratownicowych przez Krosno, Rymanów, Sanok, Zagórz do Leska. Linia ta istnieje do dnia dzisiejszego. Był to początek elektryfikacji i telefonizacji całych Bieszczadów. Prace te kontynuowano po zakończeniu II wojny światowej.
Po uporaniu siÄ™ z elektryfikacjÄ… Leska, w 1934 r. powstaÅ‚o Towarzystwo Gimnazjum Prywatnego, które miaÅ‚o za zadanie utworzenie Å›redniej szkoÅ‚y w Lesku. W tym celu wynajÄ™to odpowiedni budynek oraz zorganizowano personel pedagogiczno- administracyjny. Ówczesny burmistrz Leska – major WP MaÅ‚ek tak niezrÄ™cznie zaÅ‚atwiaÅ‚ sprawÄ™ w Kuratorium OÅ›wiaty we Lwowie, że nie uzyskano zezwolenia na otwarcie gimnazjum w Lesku. W zwiÄ…zku z tym zdolna mÅ‚odzież powiatu leskiego musiaÅ‚a korzystać z gimnazjów w Sanoku , Chyrowie lub w innych odleglejszych miejscowoÅ›ciach, ale nie wszystkich byÅ‚o na to stać. Dopiero w 1946 r. SpoÅ‚eczny Komitet Rodzicielski wsparty przez ówczesne wÅ‚adze powiatowe spowodowaÅ‚ otwarcie w Lesku Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego. ByÅ‚a to pierwsza szkoÅ‚a Å›rednia w Bieszczadach. Obecnie w Lesku jest 5 szkół Å›rednich , w których uczy siÄ™ mÅ‚odzież nie tylko miejscowa ale i z caÅ‚ych Bieszczadów.
W 1998 roku doprowadzono do Leska gaz. Był to początek gazyfikacji Bieszczadów. Duże zasługi w tym zakresie ma były starosta Henryk Gocek.
Powiększ zdjęcie
Lesko posiada peÅ‚nÄ… infrastrukturÄ™ powiatowÄ…, w skÅ‚ad której wchodzi szereg instytucji niezbÄ™dnych do funkcjonowania powiatu, dajÄ…cych zatrudnienie wielu ludziom. Instytucje te peÅ‚niÄ… sÅ‚użebnÄ… rolÄ™ dla 27 tysiÄ™cznej ludnoÅ›ci powiatu i nie tylko. JednÄ… z najważniejszych instytucji jest szpital powiatowy, który troszczy siÄ™ o zdrowie mieszkaÅ„ców Leska i powiatu oraz przyjeżdżajÄ…cych tutaj turystów i kuracjuszy z kraju i zagranicy. Z placówki tej, która stale siÄ™ rozwija, powiat leski może być dumny gdyż jest to doskonaÅ‚a jego wizytówka. DziÄ™ki staraniom kierownictwa powiatu i przy pomocy gmin zmodernizowano w ostatnich trzech latach na terenie Bieszczadów kilkadziesiÄ…t kilometrów dróg udostÄ™pniajÄ…c turystom nieznane dotychczas piÄ™kne tereny jak np. odcinek Dołżyca – Terka. W efekcie wzrosÅ‚o zainteresowanie inwestorów w zagospodarowaniu turystycznym tego rejonu. Bardzo Å‚adnie rozwija siÄ™ w Lesku baza zaopatrzeniowo- handlowa oraz hotelowo- gastronomiczna. Widać to zarówno na prawym jak i też na lewym brzegu Sanu. Szczególnie lewobrzeżne Zasanie szybko siÄ™ rozwija. Niebawem oddany zostanie do użytku zmodernizowany i rozbudowany zajazd „Pod GruszÄ…”. To powoduje, że Lesko posiadać bÄ™dzie najwiÄ™kszÄ… bazÄ™ hotelowo- gastronomicznÄ… u wrót Bieszczadów.
Jest tylko kwestią czasu jak Lesko powiększy swoją powierzchnię co najmniej dwukrotnie. Dlatego też już teraz trzeba podjąć starania dla budowy obwodnicy w celu skierowania na nią ciężkiego transportu, który jest bardzo uciążliwy, szczególnie w śródmieściu. Rozwijająca się baza turystyczna wokół Leska daje nowe miejsca pracy. Jeżeli za tym ruszy budownictwo mieszkaniowe i przynależna infrastruktura miejska to można być spokojnym o dalszy rozwój Leska. Podobna sytuacja istnieje w każdej gminie należącej do powiatu leskiego i tak np. w ubiegłym roku Urząd Powiatowy wydał przeszło 500 pozwoleń na budowę i rozbudowę różnych obiektów , co dobrze świadczy o rozwoju powiatu leskiego.

Jan Lewicki


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=190