:: [Nr 3/53] Czy gminie Olszanica grozi rozpad?
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2007-05-15 18:57:51)

Powiększ zdjęcie
To pytanie pojawia się już po raz drugi na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Po raz pierwszy gminie Olszanica groził rozpad w chwili dzielenia się dużego powiatu bieszczadzkiego. Wtedy część wsi leżących na jej terenie postanowiła się przyłączyć do gminy Ustrzyki. Ostatecznie zrobiły to Ropienka, Zawadka, Stańkowa, Brelików Leszczowate i Serednica. Z zamiaru takiego zrezygnowały ostatecznie Wańkowa, Paszowa i Stefkowa. Gdyby bowiem zrobiły to też te wsie gmina najprawdopodobniej przestała by istnieć. Jak się okazało rok 2007 mógł się również skończyć kolejnym rozłamem w gminie.

Rewolucyjna reorganizacja

Po wyborach samorzÄ…dowych w 2006 roku funkcjÄ™ wójta Olszanicy objÄ…Å‚ Krzysztof ZapaÅ‚a, zaÅ› jego zastÄ™pcÄ… wybrano na poczÄ…tku 2007 roku Roberta PetkÄ™. Ten mÅ‚ody i dynamiczny duet rozpoczÄ…Å‚ swoje urzÄ™dowanie od dokÅ‚adnego przyjrzenia siÄ™ budżetowi gminy, a szczególnie jej zadÅ‚użeniu.-„WiedziaÅ‚em , że nie jest najlepiej, ale nie myÅ›laÅ‚em, że jest aż tak źle.- mówi Krzysztof ZapaÅ‚a- Wprawdzie ogólne zadÅ‚użenie wynosi nieco ponad 30% i do górnej granicy brakuje drugie tyle, ale jest to zadÅ‚użenie w caÅ‚oÅ›ci przeznaczone na konsumpcjÄ™. W rankingu sporzÄ…dzonym przez samorzÄ…dowe pismo Wspólnota gmina Olszanica pod wzglÄ™dem zadÅ‚użenia konsumpcyjnego zajmuje pierwsze miejsce w Polsce. Tak dalej być nie może. JeÅ›li pójdziemy dalej tÄ… drogÄ…, za dwa lata w gminie bÄ™dzie urzÄ™dowaÅ‚ komisarz, a my z zastÄ™pcÄ… bÄ™dziemy jej grabarzami. Budżet gminy Olszanica wynosi okoÅ‚o 10 mln zÅ‚., w tym na oÅ›wiatÄ™ przeznacza siÄ™ 53%, na opiekÄ™ spoÅ‚ecznÄ… 24%, administracja kosztuje 18%, a na inwestycjÄ™ wydaje siÄ™ rocznie- uwaga- 1% budżetu. Prócz subwencji gmina dokÅ‚ada do oÅ›wiaty 1,2 mln zÅ‚, czyli ponad 10 procent budżetu. Jasnym wiÄ™c siÄ™ staÅ‚o, że oszczÄ™dnoÅ›ci zacznie siÄ™ szukać w pierwszej kolejnoÅ›ci w oÅ›wiacie.- „ Jednak nie tylko w oÅ›wiacie. –dodaje wójt ZapaÅ‚owski- Ciąć bÄ™dziemy wydatki administracyjne, ba nawet pomoc dla Ochotniczych Straży Pożarnych bÄ™dzie nieco ograniczona. Nie ma innej alternatywy. JeÅ›li chcemy mieć gminÄ™ w Olszanicy, jeÅ›li myÅ›limy o nowych inwestycjach musimy oszczÄ™dzać na konsumpcji, bo w innym razie zjemy przysÅ‚owiowy wÅ‚asny ogon.
Sporządzono więc program reorganizacji sieci szkół w gminie. Jeszcze za czasów wójta Franczyka zlikwidowana została szkoła w Zwierzyniu. Teraz pozostać miały jedynie szkoły w Uhercach i Olszanicy. Do likwidacji przeznaczono szkoły w Wańkowej , Paszowej, Stefkowej i Orelcu. Taki plan zaakceptowała większość radnych, a tym samym stał się on uchwałą do realizacji.

Walka o szkoły

Powiększ zdjęcie
Nie spotkaÅ‚o siÄ™ to z akceptacjÄ… ze strony mieszkaÅ„ców wsi , które miaÅ‚y zostać pozbawione szkół. Najostrzej zareagowali mieszkaÅ„cy WaÅ„kowej. Na wiejskim zebraniu 180 osób zapowiedziaÅ‚o zgodÄ™ na przejÅ›cie WaÅ„kowej do gminy Ustrzyki jeÅ›li szkoÅ‚a zostanie zlikwidowana. Dyrektor Lidia Franczyk twierdzi, że –SzkoÅ‚a jest na tyle duża jak na tutejsze warunki, że powinna dalej istnieć. Chodzi do niej i mieszczÄ…cego siÄ™ tutaj niepublicznego gimnazjum okoÅ‚o 100 dzieci. JeÅ›li likwidacji ulegnie trzyklasowa szkoÅ‚a w Paszowej to liczba uczniów bÄ™dzie jeszcze wiÄ™ksza. Argument o oszczÄ™dnoÅ›ciach jest trochÄ™ naciÄ…gany , bo do szkoÅ‚y w Olszanicy też siÄ™ dopÅ‚aca. Trudno odmówić racji tym sÅ‚owom. Jednak oszczÄ™dnoÅ›ciÄ… w wypadku likwidacji byÅ‚a by likwidacja etatów nauczycielskich, co rzecz jasna nie może siÄ™ spodobać pracujÄ…cym w tej szkole nauczycielkom. Spory opór budzi też likwidacja szkoÅ‚y w Stefkowej. Tutaj też mówiono o separacji od Olszanicy i przyÅ‚Ä…czeniu siÄ™ do Ustrzyk, ale nieco delikatniej. – PróbowaliÅ›my rozmawiać z zakonem Selezjanów i Michalitów co do przejÄ™cia szkoÅ‚y. ProponowaliÅ›my też, że może jÄ… przejąć specjalnie ku temu zarejestrowane Stowarzyszenie. Księża ostatecznie nie wyrazili zgody, zaÅ› zdaniem kuratorium prowadzenie szkoÅ‚y przez Stowarzyszenie mogÅ‚o by siÄ™ odbić niekorzystnie na poziomie nauczania.-mówi dyrektor szkoÅ‚y w Stefkowej Lucyna SobaÅ„ska. Tak prawdÄ™ mówiÄ…c tylko mieszkaÅ„cy Paszowej pogodzili siÄ™ z likwidacjÄ… istniejÄ…cej tutaj trzylatki. WpÅ‚yw na to ma niewÄ…tpliwie zÅ‚y stan techniczny budynku szkoÅ‚y.

Kurator częściowo przychylny rodzicom

UchwaÅ‚a rady gminy Olszanica przedstawiona zostaÅ‚a kuratorowi.- Kurator uznaje nasze argumenty- mówi wice -wójt Robert Petka- Uważa jednak, że tak drastyczne zmiany w jednym roku byÅ‚y by zbyt rewolucyjne. Kurator proponuje by zlikwidować szkoÅ‚Ä™ w Paszowej, zostawić w stanie takim jak jest szkoÅ‚Ä™ w WaÅ„kowej. SzeÅ›ciolatkÄ™ w Stefkowej zmienić w trzylatkÄ™ , filiÄ™ szkoÅ‚y w Olszanicy , natomiast szeÅ›ciolatkÄ™ w Orelcu zmienić w trzylatkÄ™, filiÄ™ szkoÅ‚y w Uhercach. Jak twierdzi Robert Petka jest to rozwiÄ…zanie tymczasowe i gmina nie rezygnuje ze swoich wczeÅ›niejszych zamierzeÅ„. W dalszym ciÄ…gu bÄ™dÄ… trwaÅ‚y konsultacje z mieszkaÅ„cami tych miejscowoÅ›ci by przekonać ich do tego, że dowożenie dzieci do Olszanicy i Uherzec nie obyÅ‚o by siÄ™ ze szkodÄ… dla nich. Krzysztof ZapaÅ‚owski powiedziaÅ‚, że do dwóch gimbusów doszedÅ‚ by trzeci. Każdy z nich miaÅ‚by opiekunkÄ™ do najmÅ‚odszych dzieciaków, a dowożenie ich byÅ‚o by bezpieczniejsze nawet niż dochodzenie do szkoÅ‚y w swojej miejscowoÅ›ci. –Nic jednak nie bÄ™dziemy robić wbrew woli mieszkaÅ„ców i opinii kuratorium. Jedno bÄ™dziemy robić na sto procent, mianowicie bez przerwy przekonywać ludzi do naszych argumentów. Wierzymy, że to co proponujemy zostanie w koÅ„cu zaakceptowane przez rodziców i dzieci, a gmina dziÄ™ki temu zlikwiduje swoje zÅ‚e dÅ‚ugi.
Jak więc widać gmina Olszanica tym razem uniknęła rozbioru. Wańkowa czuje się jak na razie usatysfakcjonowana. Stefkowa i Orelec pewno się z decyzją pogodzą. Wiele osób ze Stefkowej pracuje w Ustrzykach, a więc pewno dzieci tych osób w nowym roku szkolnym właśnie tam rozpoczną naukę. Wójt Zapałowski twierdzi, że na bieżąco będzie się monitorować reorganizację i nie zamierza sprzedawać placówek oświaty. Teoretycznie więc w każdej chwili sytuacje można odwrócić. Jednak np. w Stefkowej liczba dzieci w szkole przez najbliższe lata będzie systematycznie maleć. W związku z tym szkoła ta nie tylko nie ma szans na powrót do rangi sześciolatki , a wręcz grozi jej całkowita likwidacja. Szkoda bo jak raz znaleźli się bogaci sponsorzy, którzy mogli ją wspomóc. Trudno jednak walczyć z nieubłaganymi prawami demografii i ekonomii i jak się okazuje one chyba w końcowym momencie zwyciężą.

Wiesław Stebnicki


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=163