:: [10/122] Medzilaborce znów przyjazne Ustrzykom
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2011-09-03 08:23:32)

Od czasu transformacji ustrojowej w Polsce nasze gminy, miasta, powiaty, województwa nawiązują umowy o współpracy ze swymi odpowiednikami z zagranicy. Jest kilka powodów takich działań. Po pierwsze możliwość realizacji wspólnych planów i zamierzeń, wzbogacenie oferty kulturalnej i sportowej w swoich miejscowościach, no i co najważniejsze szansa uzyskania unijnych pieniędzy z pisanych wspólnie projektów. Czasami umowy o współpracy stają się martwe od chwili złożenia po nimi podpisów, czasami ograniczają się do napisania wspólnego projektu, czasami przeradzają się w autentyczna przyjazną współpracę. Ustrzyki i powiat bieszczadzki podpisały takie umowy ze Starym Samborem, Turką na Ukrainie oraz Medzilaborcami i Giraltowcami na Słowacji. Wzorem współpracy mogą być kontakty ze Starym Samborem. Współpraca pomiędzy tymi miejscowościami i powiatami została zapoczątkowana w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Jej orędownikami był burmistrz Ustrzyk Dolnych Piotr Korczak i Wołodymir Horbowy ze Starego Sambora. To z ich inicjatywy powstało kolejowe przejście graniczne Krościenko- Smolnica, a później przejście drogowe. Ta współpraca to współpraca wzorowa. Podobnie układała się współpraca z słowackimi Medzilaborcami. Jednak po wyborach cztery lata temu primator Medzilaborec czyli odpowiednik naszego burmistrza doszedł do wniosku, że współpraca ta nie jest mu do niczego potrzebna. Wtedy też Ustrzyki rozpoczęły współpracę z Giraltowcami.

Jak się jednak okazało ostatnie wybory znów zmieniły władzę Medzilaborec. Primatorem został Ivan Solej. Na dodatek primator ma niezwykle mocną polityczną pozycję bo jest zarazem posłem słowackiego parlamentu. Starosta Krzysztof Gąsior postanowił więc ponowić kontakty z bliskimi nam do pewnego czasu Medzilaborcami i decyzja ta spotkała się z niezwykle przychylnym przyjęciem. 18 lipca starosta Krzysztof Gąsior z wice- przewodniczącym rady Wiesławem Stebnickim odwiedzili Medzilaborce.


Rozmowy wykazały jednoznacznie, że obydwie strony chcą by współpraca nabrała rumieńców, przybierając konkretne formy.


Delegacja powiatu bieszczadzkiego odwiedziła między innymi muzeum Andy Warhola spotykając się z dyrektor placówki Valiką Madarową, a przewodnikiem po muzeum był daleki krewny Warhola Vladimir Protivnak.

Pierwszym owocem tej współpracy bÄ™dzie udziaÅ‚ zespoÅ‚y Kamiani w Festiwalu „Muzyka Bez Granic” w Ustrzykach. W trakcie festiwalu zorganizowana zostanie również mini wystawa promujÄ…ca sÅ‚owackie muzeum.


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=1410