:: [4/116] Velo Carpathica - dwa oblicza Bieszczadów
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2011-03-18 11:31:08)

Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki poinformowaÅ‚, że zakoÅ„czyÅ‚a pracÄ™ Komisja Konkursowa oceniajÄ…ca oferty z zakresu turystyki w ramach dofinansowania zadaÅ„ publicznych na 2011 rok. WÅ›ród 25 ofert rekomendowanych do realizacji w ramach konkursu na dofinansowanie zadaÅ„ znalazÅ‚ siÄ™ wniosek Bieszczadzkiego Towarzystwa Cyklistów „Velo Carpathica - dwa oblicza Bieszczadów. NATURA + KULTURA na bieszczadzkich, kulturowych szlakach rowerowych”.
Jego celem jest ukazanie ludziom zwiÄ…zanym z turystykÄ… nowego sposobu spojrzenia na Bieszczady.

Dobrze poznane jest oblicze przyrodnicze tych terenów. Oblicze kulturowe jest dopiero odkrywane. Opracowane i oznakowane, w przeciągu kilku ostatnich lat, przez Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów wraz z partnerami, kulturowe szlaki rowerowe wymagają profesjonalnej obudowy wiedzą o regionalizmach z nimi związanych.

Projekt jest odpowiedzią na zidentyfikowane. problemy związane z niedostosowaniem wiedzy nauczycieli, pracowników branży turystycznej, centrów obsługi ruchu turystycznego oraz przewodników związanej z rozwojem kulturowych szlaków turystycznych, głównie rowerowych w Bieszczadach i na południu Podkarpacia.

Celem realizacji zadania jest również rozwój świadomości turystycznej, znajomości kultury krajów karpackich oraz powstałych w celu jej promowania i poznawania, kulturowych szlaków turystycznych stanowiących doskonałą podstawę rozwoju produktów turystycznych o niespotykanym w innych regionach kraju i Europy charakterze, a opartych na zasobach kulturowych regionu, stanowiących znakomity potencjał do rozwoju gospodarki turystycznej.

Brak znajomości tego potencjału ze strony samorządowców, pracowników oświaty, pracowników branży turystycznej, słaba wiedza historyczna oraz niekompletna informacja o poszczególnych szlakach stanowi o niedostatecznym ich wykorzystaniu w budowie i rozbudowie nowych produktów turystycznych.

Środowiska akademickie, oświatowe, przewodnickie, w tym studenci i uczniowie szkół średnich stanowią doskonałe zaplecze dla wolontariatu wspierającego działania oparte o kulturowe szlaki tematyczne pomocne m.in. przy organizacji imprez turystycznych.

Projekt zakÅ‚ada jednoczesne przeprowadzenie w przeciÄ…gu kilu miesiÄ™cy wykÅ‚adów, seminariów, warsztatów, pokazów zapoznajÄ…cych zainteresowanych z dziejami, legendami, muzykÄ…, kulturÄ… materialnÄ… i duchowÄ… Bieszczadów. Planowane sÄ… rekonstrukcje historyczne. Uczestnicy majÄ… poczuć „dotyk” historii i kultury.

Projekt ma na celu poszerzenie i uzupełnienie wiedzy na temat historii regionu, której braki stanowią jeden z zasadniczych problemów podnoszonych przez pracodawców branży turystycznej. Obejmować będzie zagadnienia: zarys historii, grupy narodowościowe. i etnograficzne, dziedzictwo kulturowe, współczesna kultura żywa regionu.

Tematem wiodÄ…cym szkoleÅ„ bÄ™dzie ksztaÅ‚towanie turystyki kulturowej na Podkarpaciu w oparciu o istniejÄ…ce turystyczne rowerowe szlaki kulturowe, takie jak „Szlak Ikon”, „Szlak NadsaÅ„skich UmocnieÅ„”, „Szlak przygód dobrego wojaka Szwejka”, „Szlak Prawem i Lewem” czy też oparciu o koncepcjÄ™ tworzÄ…cego siÄ™ etapami miÄ™dzynarodowego rowerowego szlaku turystycznego „Åšladami zbójników karpackich” w oparciu o realizowany od 2005 roku przez Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów wspólnie ze Stowarzyszeniem Kostitras z Preszova miÄ™dzynarodowy szlak rowerowy „Carpathian Cyclo Road”. Na terenie Polski szlak ten realizowany jest wspólnie z Centralnym OÅ›rodkiem Turystyki Górskiej PTTK z Krakowa.

Krzysztof Plamowski


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=1267