:: [1/113] 10 najważniejszych wydarzeń minionego roku w powiecie bieszczadzkim
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2011-01-23 10:26:38)


1. Ponowny wybór Henryka Sułuji na burmistrza Ustrzyk Dolnych. Sam wybór może nie jest wielką niespodzianką jednak sposób w jaki do niego doszło wart jest tego wyróżnienia.


Otóż burmistrz Sułuja nie miała w tych wyborach kontrkandydata. Osiem lat temu miał ich pięciu, cztery lata temu dwóch, tym razem nikogo. Świadczyć to może o sile tej kandydatury, albo o słabości przeciwników. Biorąc pod uwagę opinię ludzi bliższy prawdy jest ten pierwszy wariant.


2. Krzysztof Mróz wójtem gminy Lutowiska. Kandydaturę ta podsunęła BSS radna Teresa Mikołajczak.


BSS przekonaÅ‚ do kandydatury Przyjazne Bieszczady i tym samym kandydat Strażaków Ochotników i leÅ›ników Feliks Dudka zyskaÅ‚ poważnego kontrkandydata. Dudka zrobiÅ‚ bÅ‚Ä…d bo jeszcze przed wyborami zaczÄ…Å‚ mówić jakie to „porzÄ…dki” poczyni w UrzÄ™dzie i instytucjach od niego zależnych. Także mieszkaÅ„cy gminy, a nawet sami leÅ›nicy mieli dość dyktatu leÅ›ników i szefa nadleÅ›nictwa który rzÄ…dziÅ‚ nimi w pracy i jako PrzewodniczÄ…cy rady Gminy także w radzie. Nie dziw wiÄ™c, że ponad 70% wyborców oddaÅ‚o swe gÅ‚osy na Mroza.


3. Krzysztof Gąsior starostą bieszczadzkim, Zygmunt Krasowski zastępcą, a Piotr Korczak szefem rady.


Dopiero trzecie miejsce bo nie było tu żadnych niespodzianek. Niespodzianką może być brak Tadeusza Kocura w zarządzie. Zastąpił go Andrzej Piątek, a nowym wiceprzewodniczącym rady został naczelny Połonin - Wiesław Stebnicki.


4. Tytuł honorowego obywatela Ustrzyk Dolnych dla Lecha Wałęsy. Mimo iż część osób związana z Solidarnością dyskredytuje poczynania Wałęsy jest on niekwestionowanym przywódcą pierwszej Solidarności, osobom rozpoznawalną na całym świecie, swoistą ikona RP.


Dlatego też zgoda na tytuł honorowego obywatela Ustrzyk to wyróżnienie dla miasta oraz znakomita reklama w kraju i na świecie.


5. Biegaczka MKS „Halicz” Ustrzyki Dolne Ewelina Marcisz w narciarskiej kadrze Polski.


Ma za sobą pierwsze starty w Pucharze Świata w jednej drużynie z Justyną Kowalczyk. Miejsca jakie zajmuje są jeszcze odległe, ale to dopiero początki. Po Waldemarze Steciuku, Pawle Wójciku- biathlonistom oraz biegaczom Rafałem Węgrzynem i Pawle Fundaniczu to kolejna już reprezentantka Polski z Ustrzyk.


6. Rozpoczęcie budowy hali sportowej w Ustrzykach Dolnych. Inwestycja, która wzbogaci ofertę miasta dotycząca bazy sportowo-rekreacyjnej.


Da dzieciom ze szkoły podstawowej Nr 1 i Gimnazjum Nr 1 możliwość prowadzenia zajęć z WF w profesjonalnych warunkach.


7. Rozbudowa Ośrodka Wypoczynkowego w Arłamowie. W nowo budowanej części znajdą się kompleks basenów kąpielowych, zjeżdżalnie, kręgielnia, hala sportowa z pełnowymiarowym boiskiem do piłki ręcznej, oszklony pasaż wypoczynkowy, sale konferencyjne, stadion sportowy itp.


Po ukończeniu będzie to najnowocześniejszy ośrodek Spa na południu Polski. Oferta Arłamowa powiększy się też o odkupiony w przetargu od miasta ośrodek w Trójcy. Miasto zaś zyska na podatkach płaconych przez Arłamów SA.


8. Zatrzymanie systematycznego zadłużania Szpitala Powiatowego. Dług urósł do blisko 9 milionów zł.


Działania restrukturyzacyjne dyrektora Marcelego Kucy zatrzymały ten wieloletni proces. Oczywiście nie obyło się bez bolesnych pociągnięć, głównie zwolnień. Nie mniej jednak koszty te były konieczne bo alternatywą mogła być jedynie likwidacja szpitala.


9. Likwidacja linii kolejowej Zagórz- Krościenko-Chyrów. Rok temu w Chyrowie uroczyście obchodzono 15 lecie kolejowego przejścia granicznego.


Niestety z pociągu tego korzystała jedynie wąska grupa osób zajmująca się przewozem towarów akcyzowych z Ukrainy. Na dodatek ludzie ci demolowali wagony. Tak więc przemówiły argumenty ekonomiczne i pociąg zlikwidowano. Szkoda, że nikt nie pomyślał o rozszerzeniu oferty na tej linii, jej przedłużeniu na Ukrainie i na Słowację, organizacji kursów typowo turystycznych. Kolej jak na nią przystało poszła po najmniejszej linii oporu i pociąg zlikwidowała. Tymczasem na świecie kolej wraca do łask i uruchamia linie zamknięte nawet kilkadziesiąt lat temu.


10. Może to nieskromne, ale wydarzeniem jest też wydanie 100 numerów Naszych Połonin. To jeden z nielicznych tytułów regionalnych utrzymujący się na rynku osiem lat bez jakiejkolwiek dotacji. Następny jubileusz Połonin to dziesięciolecie gazet to dziesiąta rocznica jej wydawania, która będzie miała miejsce w grudniu 2012 roku. No chyba, ze sprawdzą się przepowiednie majów i w grudniu doczekamy się niszczącej świat apokalipsy.


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=1207