:: [19/112] Bieszczadzka Drużyna Bartoszowa ZHP w Polanie
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2011-01-06 13:25:46)

Wracam z Zamku KasztelaÅ„skiego nad SoÅ‚Ä… w OÅ›wiÄ™cimiu i nucÄ™ pod nosem parafrazujÄ…c pieśń legionowÄ… do wÅ‚asnych potrzeb: To my pierwsza bieszczadzka, rycerska gromada … Komenda hufca zorganizowaÅ‚a na zamku wystawÄ™ pt. „ Mam szczerÄ… wolÄ™ – dzieje oÅ›wiÄ™cimskiego harcerstwa”. Åšnieg zgrzypi pod butami . Harcerze z hufca ZHP w OÅ›wiÄ™cimiu przygotowujÄ… siÄ™ do wigilii na Rynku miasta, wówczas przekażą zebranym Betlejemskie ÅšwiatÅ‚o Pokoju. To już koniec 2010 r. PrzywoÅ‚ujÄ™ wspomnienia. Na poczÄ…tku mijajÄ…cego roku przy SalezjaÅ„skiej Szkole w Polanie powstaÅ‚a (zostaÅ‚a zarejestrowana) drużyna ZHP. ZastÄ™p rekrutujÄ…cy siÄ™ z chÅ‚opców i dziewczÄ…t w wieku od 10 – 15 lat, w liczbie 16 osób – rozpoczÄ…Å‚ okres próbny w październiku 2009 roku i z tendencjÄ… rozwojowÄ… realizowaÅ‚ program przez siedem miesiÄ™cy. Ukoronowaniem próby byÅ‚ zlot z okazji 100 lecia ZHP w Woli Rzeczyckiej (Stalowa Wola), gdzie nasza drużyna braÅ‚a czynny udziaÅ‚ a druhowie zÅ‚ożyli przyrzeczenia i otrzymali harcerski krzyż.

Po raz pierwszy o skautingu rozmawialiÅ›my w Polanie podczas ferii zimowych w 2007 r. Wtedy to prezentowaliÅ›my film z wakacyjnej akcji skautowej zorganizowanej przez Salezjanski Ruch Skautowy w Borach Tucholskich. PodobaÅ‚o siÄ™. Potem byÅ‚y jakieÅ› zabawy, podchody. Ale iskrÄ… bezpoÅ›redniÄ…, która wznieciÅ‚a ten pÅ‚omieÅ„ byÅ‚o bardzo anegdotyczne szkolne wydarzenie. Podczas jednej z przerw zauważyÅ‚em, że kilku mÅ‚odzieÅ„ców zmusza innych do robienia wojskowych „pompek”. Jest przemoc w szkole – pomyÅ›laÅ‚em wówczas. CaÅ‚Ä… ekipÄ™ zabraÅ‚em „na dywanik” do gabinetu dyrektora. Z rozmowy wyniknęło, ze uczniowie bawili siÄ™ w wojsko i fascynuje ich musztra. Wówczas zaproponowaÅ‚em sobotniÄ… zbiórkÄ™ na temat skautingu. PrzyszÅ‚o dziewiÄ™ciu.

Sama idea zainteresowania harcerstwem wÅ›ród mÅ‚odych ludzi w Polane ma kontekst szerszy. Na Podkarpaciu zostaÅ‚ jakiÅ› szacunek, nostalgia do etosu jaki rozbudziÅ‚ ZHP w latach 70-tych poprzez legendarnÄ… już dziÅ›: „OperacjÄ™ Bieszczady”. Do dziÅ› można jeszcze spotkać w przeróżnych zakÄ…tkach bieszczadzkich stanice harcerskie – te czynne a także te jak skanseny z minionej epoki. Dlatego w tym regionie Polski dzieci wychowywane sÄ… w duchu pozytywnej akceptacji dla skautingu. Mama lub tato w wielu rodzinach przyznajÄ… siÄ™ do harcerskich wspomnieÅ„ z mÅ‚odoÅ›ci. To tu to tam w domowych zakamarkach można znaleźć stary chlebak, manierkÄ™ lub harcerski pas. Ważnym i istotnym elementem tworzÄ…cym przyjazne dla ruchu lobby jest wysoka na Podkarpaciu Å›wiadomość narodowa i patriotyczna, która z zasady konweniuje z ideÄ… harcerstwa. Kulturowy wpÅ‚yw dawnego Lwowa mocno odcisnÄ…Å‚ polskie piÄ™tno na okolicach Polany.

Po dogłębnym zbadaniu historii naszego regionu oraz określeniu charakteru obecnej drużyny, Rada Drużyny podjęła uchwałę o przyjęciu nazwy: Bieszczadzka Drużyna Bartoszowa ZHP. Komendant Hufca ZHP w Ustrzykach Dolnych nadał drużynie nr 1. Czerpiąc inspirację z monografii historycznej autorstwa dr Teofila Wojciechowskiego p.t.: Polana, wieś bieszczadzka, Rada postanowiła naśladować pradawne zalety tych ziem. W opracowaniu znajdujemy informację o istnieniu w Polanie drużyny bartoszowej (s. 96); nawiązanie do niej jest ukłonem w stronę tradycji patriotycznej naszej miejscowości a także komponuje się ze stuletnią historią ruchu skautowego na polskich ziemiach.

„Drużyny Bartoszowe” – byÅ‚a to organizacja patriotyczna utworzona przez mÅ‚odzież z grupy Rzeczpospolita w 1908 we Lwowie z inicjatywy WawrzyÅ„ca Dayczaka.

Członkowie Drużyn Bartoszowych wywodzili się z lwowskiej młodzieży studenckiej pochodzącej ze wsi, także z terenów Galicji wschodniej. W 1914 liczyły 280 drużyn, tzw. bartoszowych i ponad 7 tys. członków. Na przełomie lipca i sierpnia 1914 połączyły się z Polowymi Drużynami Sokoła pod egidą Centralnego Komitetu Narodowego we Lwowie. Członkowie Drużyn Bartoszowych weszli w skład powstających formacji wojskowych, uczestnicząc w I wojnie światowej oraz w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-radzieckiej.

W oparciu o logo noszone przez członków Drużyn Bartoszowych (biały orzeł na czerwonym tle z niebieską obwódką) została wykonana naszywka na mundur naszej drużyny.

Uwzględniając położenie naszej miejscowości oraz możliwości realizowania zadań i celów ZHP, drużyna w Polanie chce rozwijać się zdobywając sztukę życia w tajemnicy współodczuwania przyrody i człowieka. Patrząc w przeszłość regionu, w poszanowaniu miejsc i przyrody oraz przez ciekawość świata i twórczego kreowania przyszłości obywatelskiej, Drużyna pragnie odnaleźć własną drogę. Po roku od tych twórczych wydarzeń pragnę Wam, drodzy dziewczęta i chłopcy, którzy byliście inicjatorami tego przedsięwzięcia, tubalnym rozkazem jako wasz pierwszy drużynowy, przypomnieć, że postawiliśmy sobie za cel poprzez zajęcia inspirowane głównie pomysłami młodych (i najmłodszych) druhów, wychować się do szlachetnej postawy: Dobrego Człowieka, Dobrego Obywatela, Dobrego Chrześcijanina. Obiecaliśmy, że pragniemy nauczyć się odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka czerpiąc ideały człowieczeństwa z Ewangelii. A wierni prawu harcerskiemu będziemy realizować nasze ideały przez całe życie.

Ks. pwd. Krzysztof Rodzinka


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=1201