:: [13/106] Dyrektorzy przygotowani z etyki
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2010-09-14 15:34:27)

Mateusz Grzelak uczeń z Wrocławia złożył skargę do Trybunału Praw człowieka w Strasburgu na to iż nie chcąc chodzić na lekcje religii, jednocześnie nie mógł uczęszczać na lekcje etyki bo szkoła takich lekcji mu nie zapewniła. Tym samym na świadectwie dostał kreskę zamiast oceny, co postawiło go w gorszej sytuacji niż uczniów uczących się religii bo zaniżyło mu średnią ocen.

Tak mówi prawo

Trybunał orzekł, że kreska z religii/etyki to forma nieuzasadnionego piętnowania uczniów, a brak lekcji etyki obniża średnią ocen, wpływa negatywnie na ich szkolną karierę i pogarsza ich sytuację w porównaniu z uczniami wierzącymi. Po tym wyroku minister Katarzyna Hall oświadczyła, że za brak etyki w szkołach odpowiadają samorządy lokalne, które są właścicielami szkół. Według prawa w szkole musi być przynajmniej siedmioro uczniów, by zacząć nauczać etyki, choć istnieje możliwość zmniejszenia tej grupy nawet do trzech osób.

A jak wyglÄ…da ta sprawa w Ustrzykach

Postanowiłem sprawdzić jak ta sprawa wygląda w Ustrzykach Dolnych, szczególnie w dwóch miejscowych szkołach średnich. Interesowało mnie to czy w szkołach tych są w ogóle uczniowie nie uczęszczający na religię, czy uczą się etyki i czy szkoły są przygotowane do takich lekcji.


Dyrektor Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych Julian Czarnecki powiedział, że w jego szkole jest dziesięciu uczniów, którzy zdeklarowali iż na religię chodzić nie będą. Bo warto dodać, że dopiero deklaracja ucznia o tym, że rezygnuje z religii decyduje o tym, że dostaje kreskę na świadectwie szkolnym. Jak stwierdził dyrektor Czarnecki także uczeń musi sam zgłosić chęć uczestniczenia w lekcjach etyki. Nie ma tu bowiem automatyzmu, czyli zasady, że kto rezygnuje z Religi automatycznie chodzi na etykę. Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych jest przygotowany by etyki uczyć i zrobi to gdy tylko znajdą się chętni uczniowie.


Podobnie jest w zespole Szkół Licealnych. Dyrektor Arkadiusz Lupa ma dziewięciu uczniów, którzy zdeklarowali się, że na religie chodzić nie będą. Dyrektor Lupa powiedział iż podobnie jak z nauką języka ukraińskiego w szkłach podstawowych on może nauczać etyki nawet grupę trzyosobową byle tylko taka grupa się zdeklarowała. W Liceum jest osoba przygotowana do prowadzenia lekcji etyki.

Zdaniem obydwu dyrektorów byłby to pewien problem organizacyjny bo lekcje musiały by się odbywać na początku zajęć lub po ich zakończeniu, a na dodatek mogli by być to uczniowie różnych klas. Obaj dyrektorzy twierdzą jednak, że po to właśnie są by takie problemy rozwiązywać.

Jak więc widać ustrzyckie, a i zapewne inne bieszczadzkie szkoły- bo problem dotyczy też szkół podstawowych i gimnazjów- są przygotowane do zajęć z etyki. Jak na razie brakuje tylko chętnych do korzystania z nich. W powiecie uczono już tak małe grupy języka ukraińskiego i wszystko organizacyjnie grało. Wydaje się więc, że problem rozpatrywany przez Trybunał w Strasburgu powiatu Bieszczadzkiego jak na razie nie dotyczy.

Wiesław Stebnicki


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=1068