|
||||
:: [13/106] Dyrektorzy przygotowani z etyki Artyku³ dodany przez: Redakcja (2010-09-14 15:34:27) Mateusz Grzelak uczeÅ„ z WrocÅ‚awia zÅ‚ożyÅ‚ skargÄ™ do TrybunaÅ‚u Praw czÅ‚owieka w Strasburgu na to iż nie chcÄ…c chodzić na lekcje religii, jednoczeÅ›nie nie mógÅ‚ uczÄ™szczać na lekcje etyki bo szkoÅ‚a takich lekcji mu nie zapewniÅ‚a. Tym samym na Å›wiadectwie dostaÅ‚ kreskÄ™ zamiast oceny, co postawiÅ‚o go w gorszej sytuacji niż uczniów uczÄ…cych siÄ™ religii bo zaniżyÅ‚o mu Å›redniÄ… ocen. Tak mówi prawo TrybunaÅ‚ orzekÅ‚, że kreska z religii/etyki to forma nieuzasadnionego piÄ™tnowania uczniów, a brak lekcji etyki obniża Å›redniÄ… ocen, wpÅ‚ywa negatywnie na ich szkolnÄ… karierÄ™ i pogarsza ich sytuacjÄ™ w porównaniu z uczniami wierzÄ…cymi. Po tym wyroku minister Katarzyna Hall oÅ›wiadczyÅ‚a, że za brak etyki w szkoÅ‚ach odpowiadajÄ… samorzÄ…dy lokalne, które sÄ… wÅ‚aÅ›cicielami szkół. WedÅ‚ug prawa w szkole musi być przynajmniej siedmioro uczniów, by zacząć nauczać etyki, choć istnieje możliwość zmniejszenia tej grupy nawet do trzech osób. A jak wyglÄ…da ta sprawa w Ustrzykach PostanowiÅ‚em sprawdzić jak ta sprawa wyglÄ…da w Ustrzykach Dolnych, szczególnie w dwóch miejscowych szkoÅ‚ach Å›rednich. InteresowaÅ‚o mnie to czy w szkoÅ‚ach tych sÄ… w ogóle uczniowie nie uczÄ™szczajÄ…cy na religiÄ™, czy uczÄ… siÄ™ etyki i czy szkoÅ‚y sÄ… przygotowane do takich lekcji.
Dyrektor Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych Julian Czarnecki powiedział, że w jego szkole jest dziesięciu uczniów, którzy zdeklarowali iż na religię chodzić nie będą. Bo warto dodać, że dopiero deklaracja ucznia o tym, że rezygnuje z religii decyduje o tym, że dostaje kreskę na świadectwie szkolnym. Jak stwierdził dyrektor Czarnecki także uczeń musi sam zgłosić chęć uczestniczenia w lekcjach etyki. Nie ma tu bowiem automatyzmu, czyli zasady, że kto rezygnuje z Religi automatycznie chodzi na etykę. Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych jest przygotowany by etyki uczyć i zrobi to gdy tylko znajdą się chętni uczniowie.
Podobnie jest w zespole Szkół Licealnych. Dyrektor Arkadiusz Lupa ma dziewięciu uczniów, którzy zdeklarowali się, że na religie chodzić nie będą. Dyrektor Lupa powiedział iż podobnie jak z nauką języka ukraińskiego w szkłach podstawowych on może nauczać etyki nawet grupę trzyosobową byle tylko taka grupa się zdeklarowała. W Liceum jest osoba przygotowana do prowadzenia lekcji etyki. Zdaniem obydwu dyrektorów byłby to pewien problem organizacyjny bo lekcje musiały by się odbywać na początku zajęć lub po ich zakończeniu, a na dodatek mogli by być to uczniowie różnych klas. Obaj dyrektorzy twierdzą jednak, że po to właśnie są by takie problemy rozwiązywać. Jak więc widać ustrzyckie, a i zapewne inne bieszczadzkie szkoły- bo problem dotyczy też szkół podstawowych i gimnazjów- są przygotowane do zajęć z etyki. Jak na razie brakuje tylko chętnych do korzystania z nich. W powiecie uczono już tak małe grupy języka ukraińskiego i wszystko organizacyjnie grało. Wydaje się więc, że problem rozpatrywany przez Trybunał w Strasburgu powiatu Bieszczadzkiego jak na razie nie dotyczy. Wiesław Stebnicki
![]() adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=1068 |